Okuma Süresi: 7 dakika

2024 yılına gireli neredeyse iki ay geçmiş durumda ve yeni yılın baharının kapısındayız. Geleneksel yıl özdeğerlendirme yazılarından olan, Mide Mühendisi 2023 Yılı Değerlendirmesi, 2023’de Mide Mühendisi Blog’da En Çok İlgi Çeken 15 Yazı, SosyalAnneBaba 2023 Yılı Değerlendirmesi ve 2023’de SosyalAnneBaba Blog’da En Çok İlgi Çeken 15 Yazı’dan sonra sıra, bu özdeğerlendirme sürecini sonlandıracak olan 2023’te Okuduğum Kitaplar başlıklı yazıda.

Son yıllarda düşen okuma performansım göz önüne alındığında, özdeğerlendirmemi yapmanın daha da önemli olduğunu düşündüğüm için, bu satırları yazarken, ben de genel manzaranın nasıl çıkacağı konusunda bir merak içindeyim. Bugünlerde, fena gitmediğim okuma sürecime olumlu bir etkisi olması dileğiyle, 2023’te okuduğum kitaplar nelermiş, gelin beraber bakalım.

Z Raporu Zamanı…

Önce kitap okumaya dair hedef koyduğumuz ve yılın sonunda özdeğerlendirme yapmaya başladığımız 2020’den başlayarak nasıl bir eğilim gerçekleşmiş bir ona bakalım.

  • 2020 yılında 18 kitap okumayı hedeflemiş, 25 kitap okumuş,
  • 2021 yılında 24 kitap okumayı hedeflemiş, 6 kitap okumuş,
  • 2022 yılında 12 kitap okumayı hedeflemiş, 6 kitap okumuştum.

2023 yılında ise, hem yüksek hedefler koymanın çok bir anlamı olmadığının farkına vararak, Lezzetli Hikayeler gibi diğer alanlarda da ciddi zaman gerektiren çalışmalarım olacağını göz önüne alarak, 12 kitap okumayı hedeflemiş, 9 kitap okumuşum.

Bu anlamda hedefime ulaşamama nedenlerimi -geçtiğimiz yıllardaki gibi- bir incelemeye almak doğru olacaktır.

Daha Derinlemesine Bakalım: Neden Hedefime Ulaşamadım?

Geçtiğimiz yıl, 2022’de Okuduğum Kitaplar değerlendirmemde, kitap okuma alanındaki gerçekleşme/hedef oranımın 6/12 olarak gerçekleşmesini değerlendirmiştim. Bu yılki “hafifletici sepetler” de çok farklı değil. Yıllardır birçok konu üzerinde çalışmalar gerçekleştiren birisi olarak, zamanımı daha akıllıca yönetmem ve her koşulda kitaplara daha fazla süre ayırmam gerekli, bu çok açık. Bir de ara sıra düştüğüm bir eksiklik olan, “Çok Kitap Okumak İçin Doğru Kitabı Seçmek” üzerinde daha fazla dikkat etmek gerek. Zira insanın okumak için seçtiği kitap, hiç de beklediği gibi bir kitap çıkmadığı zaman, insanın okumaya dair ilgisini ve ayırdığı zamanı giderek azaltıyor.

Bu nedenle, 2024 yılındaki 12 kitap hedefimi -2022 ve 2023’de de hedeflemenin ardından- artık tutturmayı ümit ediyorum. Artık kitaplara geçelim değil mi?

Sıra 2022’de Okuduğum Kitaplar’da…

2023’te okuduğum kitapları şu şekilde özetleyebilirim.

İnsanın Fabrika Ayarları 1: Beden

İnsanın Fabrika Ayarları 1: Beden adlı eseri daha önce 2019 yılında okumuştum. Ancak eserin defaatle okunabilecek ve okunması gereken bir eser olması nedeniyle 2023 yılında tekrar okuma kararı almıştım.

İnsanın kendi bedenini anlayabilmesi için oldukça yararlı olduğunu düşündüğüm bu eseri, ayrıntılı olarak bir yazıda değerlendirip sizlere tanıttığım için, uzun uzun anlatmıyorum. Eserin tanıtımını incelemenizi ve mutlaka okumanızı öneriyorum.

Okuma Süreci
21/02/2023 ⏩ 12/03/2023
Okuma Süresi
5 saat 4 dakika

Beynin Başarabileceğini Biliyor

Bu kitabı esasında çocuklarımın okuması için aldım. Bununla birlikte, neyi ne ölçüde anlattığını farkında olabilmek adına okumayı tercih ettim. Daha ziyade okul ya da akademik başarıyı olumlu yönde geliştirmek adına hazırlanmış olan bu kitabı, yetişkinlerden daha ziyade, lise ve öncesindeki öğrencilerin okumasında yarar olacaktır.

Okuma Süreci
13/03/2023 ⏩ 30/03/2023
Okuma Süresi
1 saat 26 dakika

Sanat ve Gastronomi İlişkisinin Kısa Tarihi

Gastronomi konusuna yakın bir ilgi duyduğumu biliyorsunuz. Bu konunun çoklu disiplinli bir alan olması nedeniyle, gastronomi ile sanatın arasındaki yakın ilişkiye dair bir bakış açısı sahibi olmak adına, bu eseri okumak istedim. İçeriğinde bol bol görseller de yer alan eser, hızlı okunabilen, konuya giriş mahiyetinde olan bir eser. İlgilenenlere duyurulur…

Okuma Süreci
31/03/2023 ⏩ 13/04/2023
Okuma Süresi
1 saat 39 dakika

Kök: Kelimelerin Serüveni

Kitap okuma enerjimin düştüğünü farkettiğim bu tarihlerde, hem okuma iştahımın artması hem de çok yormayacak olan Kök: Kelimelerin Serüveni adlı bu eseri tercih etmiştim. Dilimizde yer alan sözcüklerden hareketle, sözcüklerin arkasında yer alan hikayeleri anlatan bu eser oldukça merak uyandırıcı ve keyifli. Yetişkinler kadar gençlerin de ilgisini çekeceğini düşündüğüm bu eser tavsiye olunur.

Okuma Süreci
14/04/2023 ⏩ 20/04/2023
Okuma Süresi
2 saat 43 dakika

Prokrastineyşın

2023 yılının bu evrelerinde, hedeflere yönelik olarak daha da vites yükseltebilmek adına, elimdeki her fırsatı kullanmaya çalıştım. Hali hazırda gerçekleştirmem gereken bir okuma hedefi varken, erteleme hastalığı olarak kısaca anlatılabilecek olan “procrastination” adlı sendrom üzerine yazılmış Prokrastineyşın adlı eseri okumak yararlı olacaktı. Nitekim ben de öyle yaptım.

Yazarı tarafından “Başlanıp bitirilmesi gereken işleri inatla erteleme, savsaklama ve oturup çalışmak yerine ıvır zıvır şeylerle oyalanma alışkanlığıyla mücadele kılavuzu” olarak tanımlanan eser, erteleme sendromundan müzdarip kişileri düşünürek, kısa, az ve öz ve doğrudan hedefe yönelik olarak yazılmış. Yazarın bilerek ve isteyerek öne çıkarttığı bu özellikler ve önerilen pratik ipuçları ile birlikte, kişinin bu konu üzerinde düşünmesi, erteleme eylemi üzerine farkındalığının artması ve kendini değiştirmeye teşvik etmesi ile önemli bir eser.

Çağımızın en can sıkıcı ve zaman kaybettirici olgularından biri olan “Prokrastineyşın” ile mücadele için bilhassa tavsiye ederim.

Okuma Süreci
20/04/2023 ⏩ 17/05/2023
Okuma Süresi
3 saat 17 dakika

Mutfak, Kimlik, Diplomasi

Neslihan Kul’un yazmış olduğu Mutfak, Kimlik, Diplomasi adlı eser, son yıllarda giderek daha da öne çıkan, mutfak kültürü ile kamu diplomasisinin bir araya geldiği alana dair bir eser. Gastrodiplomasi üzerine bilgiler içeren kitapta, bu alandaki iyi örneklerden dikkat çekici kısımlar da içeriyor.

Kamu diplomasisinin bir parçası olarak değerlendirilebilecek olan bu kitap, gastronomi veya kamu diplomasisi üzerine ilgilenlenlerin okumaktan keyif alacağı bir eser.

Okuma Süreci
17/05/2023 ⏩ 23/06/2023

Okuma Süresi
5 saat 31 dakika

Türkü Öyküleri

Selanik Türküsü’nün iç burkan hikayesini araştırırken denk geldiğim Hulusi Üstün’ün bu eseri, bilinen ve pek bilinmeyen türkülerin hikayelerini içeriyor. Kültürel köklere dair kayıtları bilmek, okumak ve öğrenmek hem bir sorumluluk hem de ayrı bir keyif. Hele bir de bizim gibi zeybek ya da başka halk oyunları oynuyorsanız…

Okuma Süreci
24/06/2023 ⏩ 26/06/2023
Okuma Süresi
2 saat 8 dakika

Suyu Arayan Adam

Suyu Arayan Adam’ı bilmeyen yoktur. Ben de eseri biliyordum ancak okumamıştım. Beni okumaya yönlendiren sürecin başı, yanlış hatırlamıyorsam Doğa ve Kitap’ın blogundaki tanıtımı ile olmuştu. Daha sonra Emrah Safa Gürkan’ın Youtube’daki bir videosunda dönemi anlamak adına önemli bir eser olduğu vurgusuyla okumaya karar vermiştim

Eser, Balkan Savaşlarını ve Balkan Bozgununu yaşayan, ardından 1. Dünya Savaşı’nı gören, Türkistan ve Azerbaycan coğrafyasına koşan, Sovyet Devrimi’ne şahit olan ve en sonunda Anadolu’ya gelen, bir süre soruşturmalara maruz kalan ve en sonunda yeni kurulan cumhuriyetin hizmetinde bürokrat olan Şevket Süreyya Aydemir’in hayatını anlatıyor.

Bu süreçten anlayabileceğiniz üzere, eseri okuduğunuzda, sadece Şevket Süreyya Aydemir’in hayatı üzerinden, insanlık ve Türk Tarihi açısından oldukça önemli devirleri okuma ve anlama imkanı söz konusu… Özellikle de Cumhuriyetimiz kurulurken nasıl bir ortamın söz konusu olduğunu anlamak açısından değerli.

Afyon ceza evindeki zeybeklerin oldukça iyi betimlemesi gibi bir çok güzel kısımları bulunan Suyu Arayan Adam mutlaka okunması gereken eserlerden…

Okuma Süreci
27/06/2023 ⏩ 13/08/2023
Okuma Süresi
14 saat 10 dakika

Dünyayı Değiştiren On Domates

Büyük bir keyifle okumaya giriştiğim ancak sürüne sürüne devam ettiğim kitaplar arasına Dünyayı Değiştiren On Domates de katıldı. Esasen domates odaklı olarak tarihin çeşitli evrelerinde güzel konulara değilen eserin, benim değerlendirmelerime göre, okunabilirliğinin düşük olmasının nedenleri

  • Yazarın dilinin akıcı olmaması,
  • Çevirinin eseri daha da okunabilir hale getirmektense çeviri bir eser olduğu hissini sık sık hissettirmesi,
  • ABD’li yazarların sıklıkla yaptıkları gibi, bir konuyu ele alırken kendi ülkelerine dair çok fazla ayrıntıya girmesi ve bunu da dünya tarihi gibi değerlendirerek vurguladıkça vurgulamaları,

şeklinde sıralanabilir.

Bunları dedim diye kitabın boğucu ve bir şeyler öğretmeyen bir eser olduğunu sanmayın. Domatesi, bilhassa İtalyanların meşhur coğrafi işaretli San Marzano domatesi ve pizzaya dair birçok ilginç bilgi mevcut. Yine de konu ile bilhassa ilgilenmiyorsanız, çok da ilişmenizi önermiyorum.

Okuma Süreci
14/08/2023 ⏩ 30/12/2023
Okuma Süresi
8 saat 18 dakika

Peki Ya Siz?

Benim 2023’te okuduğum kitaplar ve kitap okuma performansım konusundaki özdeğerlendirmem bu şekilde.

Peki ya sizin durumunuz nasıl?  2023 yılında kaç kitap okuyabildiniz? Hangi kitaplar en sevdikleriniz oldu? 2024 yılında kaç kitap okumayı düşünüyorsunuz? Bizlerle paylaşırsanız seviniriz. 🙂

Yazı Notları
İlk Yayın Tarihi, 29/02/2024
Toggl Uygulaması Ölçümüne Göre,
Çalışılan Gün, 2 gün
Çalışma Süresi, 3 saat 23 dakika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir