Okuma Süresi: 3 dakika

Sizleri bilmem ancak bendeniz, şehirde doğa ile kısıtlı seviyede bir ilişki kurarak büyüdüm. Kimbilir belki de bundandır, yetişkinliğe eriştiğimden bu yana da doğayı, bitkileri ve ağaçları önce kendim öğrenmek ve tanımak istedim. Çocuklarımın doğmasından sonra da SosyalOğlan ve SosyalKız’a da bu bilgileri aktarmak istedim. Bu kapsamda ağaçbilimi üzerine bir eğitim alıp, daha sonra da birçok kez saha çalışması gerçekleştirdim. Doğa ile temasımızı arttırmak, doğayı daha yakından tanımak ve çocuklarımızın doğayı sevmeleri için, TÜBİTAK’ın Doğa Kartları dışında Türkiye’nin Ağaçları Albümü de başlangıç seviyesi yetişkinler ve çocuklar için iyi bir seçenek olacaktır.

Canlıbiliminde sınıflandırma açısından ağaçlar, iğne yapraklılar ve yapraklılar olarak ikiye ayrılıyor olmasa da, Türkiye’nin Ağaçları Albümü; İğne Yapraklı Ağaçlar, Yapraklı Ağaçlar, Çiçekli Ağaçlar ve Meyve Ağaçları başlıklı dört ayrı cilt şekilde tasarlanmış. Öğrenmesi kolay, hafızada kalabilecek, ayırt edici bilgiler de içeren eserlerde oldukça güzel çizimler de mevcut. Türkiye’de en çok görülen ağaçlar üzerine odaklanan eserin iğne yapraklı ağaçlar ve yapraklı ağaçlar ciltlerinde, ağaç türleri ülkemizdeki birey sayısına göz önüne alınarak çoktan aza göre sıralanmış. Çiçekli ağaçlar ve meyve ağaçların ise yaygın türleri seçilerek alfabetik olarak sıralanmış.

Eserde her bir ağacın Latince ismi, sınıfı, ailesi ve cinsi yer alıyor. Ayrıca görsellerle ağacın genel görünüm, yaprak şekli, çiçek türü, tohum şekli aktarılmış, ağacın ulaşabileceği en uzun yükseklik verilmiş. Bunun dışında ağaçların anavatanlarının neresi olduğu ve ağaçlarla ilginç başka bilgiler aktarılmış.

Tüm bu tasarım tercihleri ile, evde geçirdiğiniz süre boyunca yapabileceğiniz etkinliklerden birisi olarak, Türkiye’nin Ağaçları Albümü ciltlerini incelemek eğlenceli bir seçenek olacaktır.  Ayrıca doğayı ve ağaçları daha yakından tanımanıza katkı sağlayacak ve doğada yapacağınız gezilerde ağaçları ayırt etmenizi sağlayacak bu eser dizisi, makul fiyatıyla da, başlangıç seviyesindeki yetişkinler ve çocuklar için tavsiye edebileceğimiz bir dizi.

İçindekiler

İğne Yapraklı Ağaçlar
Kızılçam
Karaçam
Sarıçam
Göknar
Ardıç
Toros Sediri
Doğu Ladini
Fıstık Çamı
Akdeniz Servisi
Porsuk

Yapraklı Ağaçlar
Türk Meşesi
Doğu Kayını
Doğu Kızılağacı
Anadolu Kestanesi
Gürgen
Ihlamur
Dişbudak
Kavak
Akçaağaç
Doğu Çınarı
Anadolu Sığlası
Huş

Çiçekli Ağaçlar
Ağaç Hatmi
Cumhuriyet Akasyası
Erguvan
Gülibrişim
Kamelya
Leylak
Büyük Çiçekli Manolya
Yaprağını Döken Manolya
İzmir Mimozası
Tüylü Pavlonya

Meyve Ağaçları
Antep Fıstığı
Armut
Badem
Ceviz
Elma
Erik
Türk Fındığı
İncir
Karadut
Keçiboynuzu
Kiraz
Muz
Nar
Portakal
Sakız Ağacı
Şeftali
Zeytin
Datça Hurması

Künye

Eserin Adı (Sırasıyla)
Türkiye’nin Ağaçları Albümü, İğne Yapraklı Ağaçlar
Türkiye’nin Ağaçları Albümü, Yapraklı Ağaçlar
Türkiye’nin Ağaçları Albümü, Çiçekli Ağaçlar
Türkiye’nin Ağaçları Albümü, Meyve Ağaçları

Eser Sahibi
Işıl Erverdi

Resimleyen
Karen Fung

Sayfa Sayısı (Sırasıyla)
24, 28, 24, 40

Yayıncı
Kumdan Kale

İlk Baskı
Haziran 2018

Baskı Sayısı
1 (Bir)

ISBN (Sırasıyla)
978-605-9267-26-7, 978-605-9267-27-7, 978-605-9267-28-1, 978-605-9267-29-8

Yazı Notları
İlk Yayın Tarihi, 28/05/2020
Son Güncelleme Tarihi, 29/05/2020
Boosted Uygulaması Ölçümüne Göre,
Çalışılan Gün, 3 gün
Çalışma Süresi, 1 saat 32 dakika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir