Okuma Süresi: 4 dakika

Ne kadar kıymetli topraklar üzerinde yaşadığımızın farkında değiliz. Bu farkında olmama hali, bu konuda birşeyler öğrenmemeye ve dünyaya bu gerçeği aktarmamaya da neden oluyor. Bu olumsuz durumdan çıkışın başlangıç noktası ve olması gerekeni yapmanın ilk adımı ise tabii ki özfarkındalık, yani bilgi…

Kerim Kuvetli, sadece bizler için değil insanlık tarihi açısından da oldukça önemli bir coğrafya olan Anadolu’nun öne çıkan özelliklerini, öz ve keyifli bir şekilde anlattığı bir eser hazırlamış. Dili ağır olmayan bilgilendirici bir uslüp ile bol görseller eşliğinde bir eser olmuş Anadolu’nun sırları. Eserde önce bu topraklarda yaşayan kişiler, daha sonra önemli mekânlar ve son olarak da önemli olaylar anlatılmış. Anadolu’nun ve Anadolu Uygarlıklarının taşıdıkları önemin farkında olmak ve bu alanda merak uyandırıcı bir girizgâh olması açısından bu kitap oldukça önemli.

Bu topraklarda yaşayan bir birey olmanız nedeniyle, bendenizin yaptığı gibi, bu eserden edinmenizi ve tekrar tekrar okumanızı hararetle tavsiye ediyorum.

Kitabı İncelemek İster misiniz?

Anadolu’nun Sırları eserinin yayınevi olan Maya Kitap’ın kendi sitesinde yayınladığı “tadımlık” diyebileceğimiz kısıtlı bir kısmını okumak için buraya tıklayabilirsiniz…

Aklıma Takılanlar…

Anadolu’nun Sırları kitabında, Anadolu tarihinden önemli bileşenler öyle öz ve tabiri caiz ise hap şeklinde anlatılmış ki, aklıma takılan ve not aldığım kısımlar oldukça çok. Hepsini buraya yazmak yerine, kitabı kendinizin okumasını tekrar tavsiye ederken, aklıma takılan bölümlerden bir kaçını fikir vermesi adına paylaşmak isterim.

 • İspanyol kâşif Francisco de Orellana, 1542 yılında Güney Amerika’ya yaptığı seferler sırasında nehir kenarında yaşayan uzun saçlı yerlilerin saldırısına uğradıktan sonra bu olayı notlarında “kadın savaşçıların saldırısı” olarak tanımladığı için bu nehre “Amazon Nehri” adı verilmiştir.
 • İşgal tehlikesinden dolayı yüzölçümü bakımından küçük olan bu şehir devletlerinin ilk örnekleri Batı Anadolu’da İyonya’da kurulmuştur. Kabile teşkilatı yapısında ve daha az uygar olan Yunan anakarasındaki şehirlerin aksine, Anadolu’ya koloniler kurmak için göç etmiş Yunanlıların kurduğu bu şehirlerin daha gelişmiş yapıda olmasının sebebi, Anadolu’da Hititler zamanından kalma şehirlere yerleşmiş olmalarıdır.
 • Artemis tapınağı sayısız adak eşyası barındırıyordu. Bu zenginlikleri ve Artemis kültüne olan derin bağlılık sebebiyle tapınak dokunulmazlık hakkına sahipti. Hatta şehri yağmayalan ve saldırıda bulunanlar dahi tapınağa zarar vermekten kaçınırlardı. Bu özelliği sebebiyle o çağda en güvenli yer olarak görüldüğünden dileyen herkes değerli eşyalarını ve paralarını tapınağa emanet edebilmekteydi. … Birçok geliri bulunan tapınak, yatırım yapmak isteyenlere ya da ihtiyacı olan güvenilir kişilere borç verirdi. Bu işlemlerin tamamı tapınak başrahibi tarafından yönetiliyordu. Bu özellikleri sebebiyle Artemis Tapınağı dünyanın ilk bankası olarak kabul edilmektedir.

İçindekiler

Yazarın Notu, 7
Giriş, 9
Anadolu, 13

Birinci Bölüm: Kişiler, 15
Kültürel Atamız Homeros, 16
Coğrafyacıların Atası Strabon, 20
Tarihin Babası Herodot, 22
Thales ve Milet Okulu, 26
Sinoplu Filozof Diyojen, 30
Bergamalı Hekim Galen, 34
Masalcıların Piri Ezop, 42
Şu Bizim Noel Baba, 46
Amazonlar, 52
Hesiodos ve Tanrıların Doğuşu, 57
İlk Şehir Plancısı Hippodamos, 64
Ateşli Filozof Efesli Herakleitos, 68
Paranın İcadı ve Karun Kadar Zengin Olmak, 73
Trigonometri Mucidi ve Büyük Astronom Hipparkhos, 79
Gökbilimcilerin Atası Urlalı Filozof Anaksagoras, 83
İlk Botanik Bilimci Dioskorides, 86
Frigya Kralı Eşek Kulaklı Midas, 89
Ay’a Adını Yazdıran Bir Antalyalı, 96
Aziz Pavlus ve Anadolu Gezileri, 98
Anatominin Kurucusu ve Otopsi Yapan İlk Hekim Herophilos, 102

İkinci Bölüm: Mekânlar, 107
Dünyanın Yedi Harikası ve Anadolu, 108
Dünyanın İlk Megapol Kenti Çatalhöyük, 122
Dünyanın İlk Tapınağı Göbeklitepe, 130
Dünyanın İlk Ticaret Merkezi, 141
Dünyanın İlk Üniversitesi, 146
Dünyada Kurulan İlk Yedi Kilise, 149
Bir Dinin Kaderini Belirleyen Yedi Ekümenik Konsil, 155
Dünyanın İlk Borsası – Aizanoi, 165
Hac Yeri – Kutsal İki Mekân, 168
İlklerin Yurdu Bergama, 173
Tarihteki İlk Birleşmiş Milletler Likya Birliği, 180
Urfa ve İbrahim Peygamber, 187
Ararat Dağı ve Nuh Peygamber, 191

Üçüncü Bölüm: Olaylar 9
Tarihteki İlk Uluslararası Yazılı Anlaşma – Kadeş, 198
Doğu ile Batı’nın İlk Büyük Savaşı – Truva Savaşı, 207
İlk Modern Hukuk – Roma Hukuku, 215
Bütün Yollar Roma’ya Çıkar, 220
Veni Vidi Vici, 224

Dipnotlar, 231
Kaynakça, 232

Arka Kapak Yazısı

Modern dünyaya miras kalan pek çok icat, keşif ve yeniliğin ilki, Anadolu topraklarında kurulmuş irili ufaklı medeniyetlerde ortaya çıkmıştır.

Bu kitap, Anadolu’nun sırlarla dolu kadim tarihini keşfetme serüvenine çıkmak isteyenlerin, bilgi karmaşasına boğulmadan, doyurucu üstelik keyifli ve anlaşılabilir bilgiler edinmelerini sağlamak amacıyla yazılmıştır.

Okurken, üzerinde yaşadığımız Anadolu topraklarının dünyanın en kadim ve en zengin yeri olduğunu görecek, yüzlerce yeni bilgi edinirken bu topraklar hakkında ne kadar az şey bildiğinizi fark edeceksiniz.

Künye

Kitabın Adı
Anadolu’nun Sırları – Kitabü’l Esrar fi Anatolia

Yazar
Kerim Kuvetli

Sayfa Sayısı
248

Yayıncı
Maya Kitap

İlk Baskı
Nisan 2019

Baskı Sayısı
4 (Dört)

ISBN
978-605-7605-07-8

Kitapsever Mecralarda Anadolu’nun Sırları Kitabı

Yazı Notları
İlk Yayım Tarihi, 26/12/2019
Son Güncelleme Tarihi, 04/09/2020
Boosted Uygulaması Ölçümüne Göre,
Çalışılan Gün, 2 gün
Çalışma Süresi, 2 saat 51 dakika

12 thoughts

 1. Konu olarak ilk başta sıkıcı olacağını düşünmüştüm kitabın ama kitaptan alınan alıntılar bana ön yargının nasıl hatalı bir tutum olduğunu bir kez daha gösterdi, tanıtım için teşekkür ederim.

  1. Esasen bu içerikte gayet sıkıcı ve ayrıntılarda boğan bir kitap kolayca yazılabilir. Ama bu kitap tam tersine dikkati yüksek tutan, genel bir bilgi sahibi olmak için oldukça iyi bir kitap. Yazıda da belirttiğim üzere, hararetle tavsiye ediyorum.

 2. Bu kitabı yeni bitirdim. Bu yüzden şunu söyleyebilirm ki Anadolu’da yaşayan herkes bu kitabı öncelikli olarak okumalı ve yaşadığı topraklar ile ilgili bilgi sahibi olmalıdır. Kitap genel olarak dikkati yüksek tutan, genel bilgi içeren, yormayan ve sıkmayan bir kitap.

  1. Kesinlikle. Kitap gerçekten ufak ufak bölümleriyle, görselleriyle, dili ve ilginç konularıyla okunası bir kitap. Beğenmene sevindim. 🙂

 3. Gerçekten bu topraklarda yaşayan her bireyin kafandan okuması gereken bir kitap aslında. Kulağa ders kitabı gibi gelmesi önyargısından sıyrılıp bir şans tanımak gerek…

  1. Tarih ya da tarih ile ilgili konular da eğlenceli olabiliyor aslında. Bu kitap biraz ele alıp incelense, en azından yazının içinde bağlantısını da verdiğim yayınevinin örnek sayfalarına göz atılsa, oldukça ilgi çekeceğine eminim. 🙂

 4. Çok başarılı bir kitap. Anadolunun bağrından çıkmış degerli insanları tanıtıyor. Anadoluda geçen önemli olaylara değiniyor ve anadoluda bulunan önemli yapıları hatırlatıyor. Daha ne olsun okumak bedava…

 5. Tarih kitaplarına karşı oluşan önyargımı kıran, sıkılmadan, keyifle okuduğum, okurken bir çok şey öğrendiğim bir kitap. Çocuklarım dahil (17-12) çevremde ki kitap kurtlarına da okuttum ve geri dönüşleri benimle aynı fikirde oldu.
  Okumayan herkese tavsiye ediyorum.

  1. Ne güzel yazmışsınız. Gerçekten eser tam da bu özelliklerde bir kitap. Hap gibi bilgiler, ilgi çekici görseller içeren keyifli bir eser…
   Katkınız için teşekkürler.

 6. Tarihi olayları öğrenmek her zaman hoşuma gitmiştir. Hele bu olaylar tarihteki ilkler gibi değerli bilgiler olursa ve Anadolu’da gerçekleşmişse daha da keyif alıyorum. Hatta yerine gidip görme isteğim artıyor. Böyle bir kitabı tanıtmış olmanız büyük bir nimet. Ne mutlu okuyanlara ve okuyup keyif alanlara. Selamlar…

  1. Teşekkürler. Güzel eserleri duyurmak gerekir ki, daha çok kişiye ulaşsın. Öyle değil mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir