Okuma Süresi: 3 dakika

2019 yılı yazında gerçekleştirdiğimiz Balkan seyahatimiz kapsamında Türkiye dışında Yunanistan’da, Makedonya’da, Arnavutluk’ta ve Karadağ’da tatil yapma ve gözlemlerde bulunma fırsatımız oldu. Bizim yaptığımız gibi, sizler de Arnavutluk’a seyahat edecekseniz belirli noktalara dikkat etmenizde ve de aşağıda paylaştığımız Makedonya’daki hayata ilişkin gözlemlerimizi aklınızın bir kenarında tutmakta fayda var.

 • Arnavutluk’ta sınırdan girdikten sonra çok da gecikmeden dikkat çeken ve oldukça fark edilir bir araba tutkusu var. Yolların ve şehirlerin hemen her yerinde birçok araç dolu. Ayrıca her yerde araç yıkama işletmeleri var, birçok lastikçi ve araba tamircisi var. Daha ilginci, bu işletmeler sadece şehirlerde değil, şehirler arası yollarda, küçük yerleşimlerde, hemen her yerdeler.
 • Araba ile ilgili bir tutkunun yaygın olduğuna önceden kanaat getirmek çok da zor değildi ancak, İşkodra’da evini kiraladığımız ve yargıç olan ev sahibimizin bile “senin bu araç kilometrede ne kadar yakıyor?” ile başlayan araç ile ilgili sorularına muhatap olunca tereddüte hiç mahal kalmadı.
 • Boş alanlarda, özellikle de sınıra yakın yerlerde, birçok parçası ya alınmış ya da çalınmış birçok yeni ve eski araç mevcut. Bu durumun, araçları kullanarak parça ticareti yapıldığından mı yoksa hırsızlık nedeniyle olduğunu tahmin etmesi güç.
 • Arnavutluk’un yol kalitesi fena değil ancak Arnavutların araç sürüş “tekniklerinin” fevriliği ve ciddi araç yoğunluğu, seyahati zorlaştırıyor. Bu anlamda en yorucu araç seyahatimizi Arnavutluk’ta yaşadığımızı kolaylıkla söylemek mümkün.
 • Ülkenin hemen her yerinde sosyal hayatta bir “kargaşa” yapısı mevcut. Bu anlamda sosyal hayattaki -özellikle trafikteki- kaotik hareketlilik burada da mevcut.
 • Akaryakıt istasyonları arasında yerel markalar mevcut, bir de bilinen ve yabancı şirketlerden tek tük olarak Lukoil bulunuyor. Ve de bir Türk şirketi olan Alpet.
 • Ülkede fiyatlar -en azından bizim için- uygun seviyelerde ve büyük şehirlerde güzel birçok restaurant ve cafe mevcut.
 • Ülkede akaryakıt istasyonlarında marketten ziyade, “cafe bar” dolu. Araç sürüş güvenliği ile alkol tüketiminin ters orantılı olduğunu düşününce, bu durum daha da ilginç bir hal alıyor.
 • Ülkede ilginç ve dikkat çeken şeylerden birisi de işletmelerde, evlerde, binalarda, yollarda Arnavutluk bayrakları dışında yabancı ülkelerin, özellikle ABD, AB, İtalya, Fransa asılması. Tabii ki bir çok yerde Kosova bayrakları da mevcut.
 • Arnavutluk trafiğinde çok ama çok fazla polis denetimine şahit olduk. Hatta şehirler arası yollarda birçok yerde radar ile hız ölçümü de yapılmakta.
 • Seyahatimizde ziyaret ettiğimiz diğer ülkelerin aksine, Arnavutluk’ta yayaların karşıdan karşıya geçişine pek de izin verildiğini söylemek mümkün değil, özellikle de başkent Tiran dışındaki yerlerde.
 • Arnavutluk’ta yaygın bir şekilde Türk Dizileri izleniyor, hatta tanıştığımız Arnavutlardan sıklıkla bu yönde bildirimler aldık.

Tiran

 • Arnavutluk’un başkenti Tiran’da ciddi bir inşaat hali ve şehirde dikkat çekici bir yapılanma mevcut.
 • Marketlerde İtalyan ürünleri reyonu görmek, birçok İtalyan ürünü görmek, cafe ve mimaride İtalyan tarzı gibi,  ülkede gözlemlenebilir bir İtalyan etkisi ve esintisi mevcut, özellikle başkente Tiran’da.

İşkodra

 • Arnavutluk’un her yerinde olmasa da, İşkodra’da kadın, erkek, çoluk çocuk herkesin günün her saatinde bisiklet kullandığını görmek şaşırtıcı bir durum. Bisiklet kullanımı o kadar olağanlaşmış ki, erkekleri takım kıyafet, kadınları da topuklu ayakkabı ile bisiklet kullanırken görmek mümkün.
 • Diğer ülkelerde olmayan bir şekilde, en son Türkiye’de Adana’da olsa gerek, oldukça uzun bir zaman sonra, Arnavutluk’ta at arabası gördük.

Not

Burada paylaşılanlar bizim seyahatimize ilişkin gözlemlerdir ve bu ziyarete hastır. Bu gözlemlerin hepsi ülkede yaygın olan durumu da gösterebilir, ya da farklı bir şekilde fiili durum daha farklı da olabilir. Bu hususların paylaşılması nedeni, deneyimlerimizi paylaşmak ve bu vesile ile sizlerin de deneyimlerinizi duymaktadır.

Katılmadığınız bir tespit varsa veya farklı deneyimleriniz mevcutsa, veya aynı yönde gözlemleriniz ve deneyiminiz varsa aşağıda bizimle paylaşın. Konuşalım, danışalım, bilgi paylaşımı yapalım. 🙂


Arnavutluk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir