Okuma Süresi: 2 dakika

Gerçekleştirdiğimiz Balkan seyahatimizde çerçevesinde, Arnavutluk seyahati gözlemlerimizi okumanızın yanı sıra, Arnavutluk’a seyahat ederken şu hususlara dikkat edilmesinin yararlı olabileceğini düşüncesindeyiz:

  • Arnavutluk Avrupa Birliği üyesi değil, para birimi olarak da kendi ulusal parası Arnavutluk Leki tedavülde. Arnavutluk Leki – Türk Lirası kurunun Türk Lirası lehine olması ve 1 TL’nin yaklaşık 20 ALL olması nedeniyle, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için alım gücünün iyi olduğu söylenebilir. Bu nedenle ekonomik çerçevede Arnavutluk’a seyahat etmek, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için cazip bir seçenektir.
  • Arnavutluk’ta günlük hayatta avro da kullanılmaktadır. Bu nedenle lek ile olduğu gibi avro ile alışveriş de yapabilmek çoğunlukla mümkündür.. Ancak eğer yapacağınız ödemeyi tam gereken miktarda değil, daha yüksek değerde bir banknot ile gerçekleştiriyor iseniz, alışverişlerinizde para üstü olarak lek olarak verilmesi kuvvetle muhtemeldir. Bu nedenle para üstü alırken ortalama 1 avro 120 lek denklemini kafanıza kazıyın.
  • Arnavutluk’ta araç kullanacak iseniz önce tüm dikkatinizi toplayıp, ardından bir kez daha toplayarak araç kullanın. Zira Arnavutluk’ta sürücüler diğer Balkan ülkelerine kıyasla daha fevri ve cesur bir sürüş tarzı benimsemiş durumdadır.
  • Ayrıca ülkede çok sayıda trafik polisi denetleme noktası bulunuyor. Bunun için -zaten uyulması gereken- trafik kurallarına ek bir özen göstermenizde yarar var.
  • Arnavutluk’tan ayrılırken elinizde lek kalırsa, akaryakıt istasyonuna gidip kalan lek ile yakıt alabilirsiniz. Zira Arnavutluk’ta akaryakıt fiyatları uygun seviyelerdedir.

Bizim deneyimlerimizi bu şekilde. Peki sizlerin bu kapsamda deneyimleri var mı?


Arnavutluk

2 thoughts

  1. Cicero filmini izlerken ilyas bizna’nın arnavut olduğunu öğrenince koşa koşa buraya geldim. Arnavutlar nasıl insanlar var mı bir gozleminiz??

    1. Samimi insanlar ama aynı zamanda ilginçler. Diğer Balkan milletlerine göre daha deli dolu olduklarını ve Arnavut şehirlerinde -bizdeki şehirlerdeki gibi- kaotik bir yapı gözlemlediğimi söyleyebilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir