Okuma Süresi: 2 dakika

Ankara’nın ilk defa başkent olmasını sağlayan ve Friglere başkentlik yapan Gordion, yalnızca Kral Midas’ın mezarının da bulunduğu büyük bir tümülüse ve antik bir kente ev sahipliği yapmamaktadır. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan antik kent Gordion’un, asıl listeye dahil olarak Türkiye’deki UNESCO Dünya Mirası Listesi arasına girmesine gündem ve destek sağlamak amacıyla, birincisi 2018 yılında düzenlenen, ikincisi de 5 Mayıs 2019 ayında düzenlenecek olan Gordion Yarı Maratonu’na da ev sahipliği yapmaktadır.

Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi tarafından ve Türkiye Atletizm Federasyonu’nun gözetiminde düzenlenen yarışlar yarı maraton yani 21 kilometre, 10 kilometre 124 metre tümülüs çocukla koşusu içermekte ve ayrıca da konser ve çeşitli etkinlikler gibi gerçekleştirilmiştir.

Bendeniz’in de ilk defa düzenlenen 2018 Gordion Yarı Maratonu’nda 10 kilometreyi 48 dakikada koştuğu parkur; başlangıç noktasından, 5 kilometre kadar gidip, 5 kilometre de dönecek şekilde tasarlanmış. 21 kilometre yani yarı maraton için ise, 10 kilometre parkurunu koşup, başlangıç noktasına geldikten sonra, başlangıç noktasını geçip 5,5 kilometre daha gidiş ve 5,5 kilometre dönüş olacak şekilde tasarlanmış.

Yer yer köyün içinde doğal kokular arasında geçtikten sonra, açık alanda temiz havada gelincik tarlaları arasında yapılan koşu gayet keyifli bir parkur.

Etkinliğin eğlence boyutlarının arttırılması, organizasyonun geliştirilmesi durumunda hem etkinlik daha da keyiflenecek ve geleneksellecek, hem de Gordion’un UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nden, Türkiye’deki UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne geçmesine gerçekten katkı sağlayabilecektir.

Gelin bu etkinlikte siz de koşun, koşamıyorsanız bile etkinliklere dahil olarak Gordion’un bu hedefine destek olun.

Yarış ile ilgili daha ayrıntılı bilgi Gordion Yarı Maratonu’nun internet sayfasında

Yayın Tarihi
18 Nisan 2019

Güncelleme
6 Haziran 2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir