Okuma Süresi: 5 dakika

Hareketli bir yaşama sahip olmak birçok açıdan gerekli ve faydalıdır. Dahası insan fizyolojisi incelendiğinde, açık bir şekilde görülmektedir ki, bedenlerimiz hareketli olmak için tasarlanmıştır. Bu nedenle, sağlık açısından birçok yararı bulunan hareketli bir yaşama sahip olabilmek için, öncelikle bakış açımızı değiştirerek ve nasıl daha fazla enerji harcarım sorusunu kendimize sormalı ve hemen her an hareketli olma fikrini içselleştirmeliyiz. Düşünce tarzımızı değiştirip, bu yazının ana fikri doğrultusunda, tabiri caizse beynimizi yeniden programladıktan, daha hareketli bir yaşama nasıl sahip olabileceğimiz konusunda sizlere fikir verebilecek daha hareketli olmanın 9 kolay yolu ile biraz hareketlenelim.

İşyerinde İçecek Almak veya Tuvalet İçin Yakın Seçeneği Değil Uzak Olanını Tercih Edin!

İşyerinde kendimize bir içecek almak, tuvalete gidip “pitstop” hakkımızı kullanmak veya fotokopi çekmek gibi bazı işleri gerçekleştiriyoruz değil mi? İşte bu tür işleri gerçekleştirmek için, eğer mümkün ise, bize en yakın olan seçeneği değil, daha uzak olan seçeneği seçmek daha çok hareket etmemizi sağlayacaktır.

İşyerine Her Saat İçinde 250 Adım Atın!

Eğer işyerinizde yerinizden ayrılmak sorun olmayacak ise, her saat başında 250 adım atıp, sabit durmaktan bunalan bedenimizi şöyle bir hareketlendirebilir, kısa bir tur ile hem gözlerinizi hem belinizi hem de boyun ve sırt kaslarınızı rahatlatabilirsiniz. Ek olarak her saatte 250 adım atarak daha çok yürüyüş yapmış olacak, ayrıca da uzun süreli oturma ve durağan bir hayat tarzının getirdiği kolon kanseri1, kalp rahatsızlıkları2, tip 2 diyabet3 gibi rahatsızlıkların oluşması ihtimalini en aza indirmiş olacaksınız.

Asansörü Değil Merdivenleri Kullanın!

Daha fazla hareket ettiğiniz bir yaşam sahibi olmaya çalışırken, asansörü kullanmaya devam etmenin bir tezat oluşturduğunun farkındasınızdır herhalde. 🙂 Hedeflerimize ulaşmak için merdivenleri kullanmak akıllıca olacaktır. Bununla birlikte çalıştığınız yerin zeminden çok yükseklerde olması durumunda, merdivenleri ilk günden zemin kattan gideceğiniz kata kadar merdivenleri kullanmayın. Gideceğiniz kata gelmeden, bünyenizin kaldırabildiği kadar önce bir katta inip, merdivenler ile çıktığınız kat miktarını kademeli ve denetimli bir şekilde arttırın.

İşyerinizde Odanıza Kısa Yoldan Değil Uzun Yoldan Gidin!

Her fırsatta asansörleri olabilecek en az şekilde kullanıyoruz zaten de, eğer gününüzü geçirdiğiniz binanın mimarisi buna uygun ise, gideceğiniz kattan önceki katlarda inip merdivenleri kullanmanın yanında, her bir katı da baştan sonra yürüyerek attığınız adım sayısını arttırabilirsiniz.

Öğle Arası Yemekten Önce veya Sonra Yürüyün!

Öğle arasında eğer yemekten önce veya sonra vakit kalıyor ise, “ufak” bir yürüyüş yapmakta fayda olacaktır. Yemek sonrası yapılan yürüyüş bünyeyi hareketlendirip mayışmasını engelleyebilecektir. Ayrıca eğer yemek yiyeceğiniz yer, iş yerinde veya dışarıda farketmez, eğer yemeğe giderken ve yemekten dönerken yürüme imkanınız varsa, bu fırsatı da kaçırmamalı.

Çalışma Hayatınıza Biraz Hareket ve Sosyallik Katın ve Eski Üsul İletişimi Tercih Edin!

İşlerimizde mutlaka yapılması gereken görüşmeler, söylenmesi gereken sözler, iletilmesi gereken mesajlar vardır. Bu işlerin her birini bir fırsat olarak değerlendirip, çalışma arkadaşlarınızla görüşmelerinizi telefonla, epostayla ya da mesajlaşma yoluyla değil, yanlarına gidip bir çay veya kahve içerek yüz yüze yapmayı tercih edin. Bu sayede hem daha fazla yürüyebilir, hem de daha fazla sosyalleşebilirsiniz. Kurduğumuz iletişim ile daha fazla dengeli bir psikoloji, etkin ve geniş bir çevreye sahip olmak da işin görünmeyen kazancı olacaktır.

Her Gün En Az 5.000 Adım Atın ve Kademeli Olarak Arttırarak Adım Hedefini 10.000’e Çıkarın.

Bir Latin atasözü der ki

“Taşı delen suyun şiddeti değil, sürekliliğidir.”

Bu doğru özlü söz doğrultusunda, her gün düzenli olarak belirli bir sayıda adım atmak bünyemizin hareketli ve sağlıklı olmasını sağlayacak ve ek olarak enerji harcamayı mümkün kılacaktır.

Bunu yaparken de, en güzeli, ya cep telefonlarında hazır gelen adım sayan sağlık yazılımlarını kullanmak, ya Google Fit gibi gayet başarılı ve ücretsiz bir yazılım kurmak, ya da kola takılan Fitbit gibi adımsayar özellikli saat veya bantlardan almak olacaktır.

Başlangıç olarak benim önerim cep telefonunuza Google Fit’i kurmak ve her yürüyüş etkinliğinizde cep telefonumuzu adımlarınızı sayabilmesi için bir yerlerde bırakmayıp yanımıza almak olacaktır.

5.000 gibi görece düşük ve gerçekleştirilebilir bir hedef ile başlamak ve hemen her gün belirlediğimiz adım hedefine ulaşmaya çalışmak oldukça önemlidir. Hedefinizi her koşulda gerçekleştirmeyi alışkanlığımız haline getirdikten sonra, zaman içinde bu sayıyı arttırarak 10.000 adım seviyesinde kalmak günlük yürüyüş hedefi için yeterli olacaktır.

Ancak her işte olduğu gibi, bu süreçte de azim ve kararlı olmamız, gece olmasına rağmen hala hedefimize ulaşmadıysak, evden çıkıp hedefimize ve daha önce harcadığımız emeklere ihanet etmemek için yürümemiz gerekecektir. Bendenizin kilo verdiğim süreçte, evde dinlenirken iyice mayışmış olsam da, saat 23.00’te hedefime ulaşmadığımı fark edip, evden çıkıp hedefimi tamamladığım çok olmuştur. Unutmayın ki hedefler bizim hedeflerimiz, biz eğer uğrunda gayret gösterirsek hedefler gerçek ve başarı olacak, gayret göstermezsek de hedef değil hayal olacaktır.

Evinize veya İşinize Giderken Bir veya Birkaç Durak Önce İnip Yolunuzu Uzatın

Zaten günlük bir yürüyüş hedefimiz var. Öyle ya da böyle yürüyeceğiz. Bunu akşam geç saatte eve girip, dinlenirken yapmayı mı tercih etmek kolay olur, yoksa zaten bir yere gitmek için dışarı çıkmışken bir ya da birkaç durak önce inip yürümek mi? Galiba başka soruya ve açıklamaya gerek yok. 🙂

Gün İçindeki İşlerinizi Gerçekleştirirken Ulaşımı Yürüyerek veya Bisiklete İle Sağlayın

Gün içinde bulunduğunuz yerden herhangi bir gerekçe ile çıkmanız gerekiyor ise ve mesafeler buna uygun ise ulaşımı yürüyerek veya bisikletle sağlamak daha sağlıklı olacaktır. Böyle bir tercih hiç yokken fazladan enerji harcatacak ve günlük yürüyüş hedefinize ulaşmanıza katkı sağlayacak akıllıca bir tercih olacaktır. Değil mi?

Sözün Özü

Bu, daha hareketli olmanın 9 kolay yolu önerilerini uygularsanız, her geçen gün daha hareketli olduğunuzu, daha enerjik ve dinamik hissettiğinizi, özgüveninizin ve mutluluğunuzun arttığını4 ve azar azar da olsa düzenli bir şekilde kilo verdiğinizi göreceksiniz.

Hareket etmek insan bedeni için çok önemlidir. Daha hareketli olmak için bu fırsatları ve sunduğu kazançları ıskalamayın!

İlk Yayın, 25/04/2019
Son Güncelleme, 29/09/2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir