Okuma Süresi: 4 dakika

Yaşımız belirli bir seviyeye gelmiş ve geçmişte başka müzik aletleri çalmış olsak da, piyano hep aklımızın bir köşesinde bulunan bir şeydi. SosyalOğlan ve SosyalKız’a bir müzik eğitimi aldırmak adına bir müzik aleti seçmek gerekince, bu durumun bir piyano alarak hep aklımızda bulunan o düşünceyi gerçeğe dönüştürmenin zamanı olduğunun farkına vardık. Çocuklar hali hazırda piyano dersi alıyordu ancak yoğun bir hayata sahip SosyalBaba ve SosyalAnne olarak bir de piyano dersine zaman ayrılmamız oldukça zordu. Bunun için biz de  piyano çalmayı öğrenmek için, günümüz teknolojilerinin yararlanıp, akıllı cihazlarımız üzerinden piyano öğrenmeye karar verdik. Yaptığımız incelemeler sonucunda da Simply Piano ile piyano eğitimi alma seçeneği aklımıza yattı ve uygulamayı satın aldık. Uzunca bir süredir bu yazılımı kullanıyor, uygulama ile etkileşimli olarak ve en önemlisi keyif alarak piyano çalmayı öğreniyoruz. Bu nedenle Simply Piano ile piyano öğrenme deneyimimizi sizlerle paylaşmak isteriz. 🙂

Simply Piano’nun Genel Özellikleri

Simply Piano android veya iOs işletim sistemli akıllı cihazlarınıza yüklenebiliyor ve en basit seviyeden başlayarak size ellerinizin duruşunu, nota bilgisini çeşit çeşit şarkıları adım adım öğretiyor.

Yazılımın en önemli özelliklerinden birisi sizin ne yaptığınızı anlayarak bunu değerlendirmesi ve siz yönlendirmes. Çalışmanız esnasında bastığınız notaları algılayarak doğru basmanız gereken notaları gösteriyor ve siz doğru sesi çıkarana kadar size tekrar ettiriyor. Bu özelliği sayesinde Simply Piano, Udemy, edX ya da benzer platformlarda verilen tek yönlü piyano eğitimlerinden çok daha etkili oluyor.

Yazılım basit şarkılardan başlayarak, size öğreteceği şarkıları parçalara bölüyor, her parçayı teker teker çalıştırıyor daha sonra şarkının bütününü çalmanızı bekliyor. Bu parçalara ayırma sayesinde şarkıları öğrenmek daha kolay hale geliyor. Zaman içinde şarkıları daha da zorlarını öğreterek, güncel bilinen birçok eseri öğrenmenizi sağlıyor.

Yazılımın içinde etkileşimli bir şekilde eğitim veren kısım olduğu kadar, geleneksel tarzda müzik notalarının olduğu kısım da mevcut. Bu bölüm ile müzik notalarına bakarak klasik şekilde piyano çalma alıştırması yapabilirsiniz.

Simply Piano’nun içinde günlük parmak alıştırmaları yaptıran, öğrendiğiniz notaları size günlük olarak tekrar ettiren bir bölüm de mevcut. Böylece öğrendiğiniz notaları tekrar ederek parmak hakimiyetinizi arttırabilirsiniz.

Uygulamanın Artıları

Uygulamanın artılarının neler olduğunu söylersek,

 • Etkileşimli olması yani sizin ne çalıp ne çalmadığınızı anlayarak yönlendirmesi,
 • Güncel birçok şarkının bulunması,
 • Arka planda gerektiğinde başka çalgıları da çalarak, sizin bir orkestranın parçası gibi hissetirmesi ve çalışma motivasyonunuzu yükseltmesi,
 • Renkli ve eğlenceli tasarımı ve yapısıyla sizi yazılımı kullanmaya teşvik etmesi,
 • Aile üyeliği özelliği ile, beş kişiye kadar kişinin ortak bir şekilde yazılımı kullanabilmesi,

olduğu söyleyebiliriz.

Uygulamanın Eksileri

Uygulamanın birçok artısı dışında birkaç eksisi de bulunuyor. Kişisel deneyimlerimize göre,

 • Aynı anda üç ya da daha fazla tuşa basılan notaları yani akorları anlamakta sorun yaşayabiliyor,
 • Notaların vuruşlarının ölçüsünü (bir vuruş, çeyrek vuruş gibi) tam olarak değerlendiremiyor,
 • Bazen ortamdaki seslerini ilgili notayı basmışsınız gibi değerlendirebiliyor,
 • Özellikle kur nedeniyle yüksek sayılabilecek bir ücrete denk geliyor.

Genel Değerlendirme

Simply pianonun artılarını ve eksilerini bir bütün çerçevesinde değerlendirdiğimizde, piyano çalmaya başlayanlar için iyi bir tercih olduğunu söylemek mümkündür. Yazılımın hemen elinizin altında olması, kişinin ilgisini yüksek tutması ve temel nota bilgisi vermesi ile iyi bir seçenek..

Bununla birlikte -temel ve orta seviyede- piyano dersleri için verilen ücretler düşünüldüğünde yazılıma verilen ücretin makul olduğu da değerlendirilebilir.

Sözün özü evde keyifli zaman geçirmek adına yapılabilecek şeylerden birisi de piyano çalmak ve simply Piano ile piyano çalmayı öğrenmek mümkün ve günümüz şartlarında kolay erişilebilir bir seçenek. Biz SosyalAnneBaba olarak Simply Piano ile piyano çalma seçeneğini öneririz.

Uygulamanın Market Bağlantıları

Yazı Notları
İlk Yayın Tarihi, 14/05/2020
Boosted Uygulaması Ölçümüne Göre,
Çalışılan Gün, 3 gün
Çalışma Süresi, 1 saat 46 dakika

4 thoughts

 1. Bende yakın zamanda org alıp oğlum büyüyene kadar ilk ben öğreneyim sonra da oğlan ile devam ederim diye düşünüyorum. Bu yazılımı da almak lazım.

  1. Öğretme açısından -özellikle başlangıç seviyesi için- çok mantıklı bir uygulama. Bir de kurlar yüksek olmasa ve fiyat daha makul olsaydı, tadından yenmezdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir