Okuma Süresi: 4 dakika

Tarih kimimizin pek sevmediği, kimimizin ise keyifle ilgilendiği bir alan. Geçmişi çok çok öncelere dayanan ve çok geniş bir coğrafyada var olmuş bir milletin mensubu olmanın getirdiği zorluktan dolayı, Türk tarihini öğrenmek de çok da kolay değil. Bununla birlikte binlerce yıl boyunca tarih sahnesinden gelip geçen, büyüklü küçüklü yüzden fazla Türk devletinin tarihlerinden, ilgi çeken ve değişik konuları öğrenmek daha keyifli olabilir. Bu doğrultuda Eğlenceli Türk Tarihi adlı eser Türk tarihine giriş açısından iyi bir seçenek olabilir.

Türk tarihinden ilginç olayları ve konuları, kısa kısa bölümler şeklinde aktaran Eğlenceli Türk Tarihi, bu yapısı ile keyifle ve hızlı bir şekilde okunacak şekilde hazırlanmış. Kitabın arka kapak yazısında da belirttiği üzere eser, tarih bilgisini tazelemek ya da taze bir başlangıç yapmak amacıyla keyifli bir dil ile yazılmış.

Bu yapısı ile kitap, hem keyif alarak tarih ile vakit geçirmek hem de tarihi konuların anahatlarını öğrenmek adına değerlendirilebilecek bir kitap.

Çocuk Gözüyle…

Oniki yaşındaki oğlum SosyalOğlan’ın okuması için aldığım bu eser, birkaç telkinime rağmen SosyalOğlan’dan pek de bir ilgi görmedi ve kitaplıkta durdu. Bu duruma eserin şekiller, karikatürler, çizimler, haritalar ya da benzeri bileşenler ile zenginleştirilmiş olmamasının katkısı olabilir. Ancak ne zamanki yirmi bölümünü de keyifle izlediğimiz ve TRT Belgesel’in belki de en iyi yapımı olan Savaşın Efsaneleri’ni bitirdik, SosyalOğlan herhangi bir telkin olmaksızın eseri eline aldı ve keyifle okudu.

Buradan da anlaşılabileceği üzere eserin genel olarak lise ve üstü seviyesine uygun olduğunu, bununla birlikte genç ya da büyük tarih seven kişilerce de ilgi görebileceğini söylemek mümkün.

Eserden SosyalOğlan’ın Aklına Takılanlar…

Eğlenceli Türk Tarihi adlı eseri okurken,

  • Fransa Kralı’ ı Odon de Deuil’in ordusunda bulunan 3.000 kadar Haçlı’nın din değiştirerek müslüman olması (sayfa 73),
  • Bizans İmparatorluğu’nda taht kavgaları yaşanrken Kudüs’e doğru yola çıkan Haçlıların İstanbul’u ele geçirerek Latin Krallığı’nı kurmaları (sayfa 81),
  • Osmanlı Devleti ile Sırp Prensliklerinin Kosova’da yaptıkları savaşın1 sonunda I. Murad’ın Sırp Miloş tarafından hançerlenerek şehit edilmesi (sayfa 116),
  • Yavuz Sultan Selim’in Mısır Seferi’nde bir timsahın kafasını kılıcı ile kopartması (sayfa 165),
  • 1583 yılında, Sultan III. Murad yönetimindeki Osmanlı İmparatorluğu ile İran ordusu arasında gerçekleşen savaşın, gece meşalaler yakılarak devam etmesi (sayfa 204),
  • İkinci Viyana Kuşatması’nın dünya mutfağına armağan olarak kruvasanın bulunmasına neden olması (sayfa 271),
  • Bursa’nın Yunan İşgali altına girmesi üzerine, Millet Meclisi’nin kürsüsüne kara örtü serilmesi (sayfa 394),

gibi bölümler SosyalOğlan’ın dikkatini çekmiş ve kenarlarına işaret koymuş.

İçindekiler

Eserin içindekiler kısmı biraz(!) ayrıntılı. Kitapta yer alan her alt başlığın içindekiler bölümünde yer aldığı, her sayfada dörde kadar farklı alt başlığın bulunduğunu göz önüne alırsak, 36 sayfalık 736 satırlık içindekiler kısmının tamamını bu kısıma yazmanın uygun olmayacağı açık. Bu nedenle eserin içindekiler kısmındaki ele alınan alt başlıklar değil, sadece ana başlıkları yer alıyor

Önsöz, 29
Giriş, 31
Orta Asya Hun İmparatorluğu, 34
Batı Avrupa Hun İmparatorluğu, 38
Göktürkler, 41
Uygurlar, 43
Karahanlılar, 45
Eski Türklerde Din, 47
Gazneliler, 48
Oğuzlar, 49
Büyük Selçuklu Devleti, 52
Birinci Beylikler Dönemi, 60
Türkiye Selçuklu Devleti, 63
Osmanlı Devleti, 99

Arka Kapak Yazısı

Kim demiş tarih sıkıcıdır diye?

Uzun ve detaylı bilgilerle donanmış tarih kitapları sizi korkutuyor mu? Peki, okurken sıkılmadan Türk tarihine dair bilgilerinizi tazelemek veya çocuklarınızın tarihimizi keyifle öğrenmesini istemez miydiniz?

Orta Asya’da göçebe bir yaşam süren ilk Türklerden Cumhuriyet’in ilk yıllarına kadar uzanan 4000 yıllık Türk tarihini her yaştan okuyucunun ilgiyle okuyabileceği yalınlıkta anlatan Eğlenceli Türk Tarihi, tarihe ve tarih kitaplarına bakış açınızı değiştirecek.

Künye

Kitabın Adı
Eğlenceli Türk Tarihi

Yazar
Mustafa Barış Özkök

Sayfa Sayısı
408

Yayıncı
İnkılap Kitabevi

İlk Baskı
2014

Baskı Sayısı
3 (Üç)

ISBN
978-975-10-3467-0

Kitapsever Mecralarda Eğlenceli Türk Tarihi Kitabı

Yazı Notları
İlk Yayın Tarihi, 07/05/2020
Son Güncelleme Tarihi, 04/09/2020
Boosted Uygulaması Ölçümüne Göre,
Çalışılan Gün, 2 gün
Çalışma Süresi, 1 saat 23 dakika

2 thoughts

  1. Sadece sosyal oğlanların değil babalarının da keyifle okuyabileceği bir kitap gibi görünüyor. Valla ben bile bu kitapta bahsedilenleri öğrenince (kruvasan, bursa işgali, haçlıların savaşmaya gelip Müslüman olmaları, vb.) kitabı almaya karar verdim. En azından şimdiden oğlana yatırım olsun.

    1. Yetişkinlerin de okuyabileceği keyifli bir kitap evet. Ama konulara derinlemesine girmeden anlatıyor ve farklı farklı konuları ele alıyor. Bu açıdan okuması, çocuk ya da yetişkin için keyifli bir kitap. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir