Okuma Süresi: 2 dakika

Eymir… Çoğunlukla bozkır ekolojisinin hakim olduğu ve her tarafında yüksek binaların giderek artan başkent Ankara’nın doğal ve yeşil nadir yerlerden birisi…

Ankara’nın güneyinde bulunan Gölbaşı İlçesi’nde yer alan Eymir Gölü, İmrahor Deresi Vadisinde yer alan derelerinin getirdiği alüyval birikintilerin oluşturduğu set nedeniyle, vadiden akan derelerin yükselmesi ile oluşmuş bir alüvyal set gölüdür.

Çevresinde, çeşitli yükseklikte tepelerin bulunması ve bu tepelerin ortasında kalması nedeniyle şehrin gürültüsünden ve karmaşasından uzak bir doğal vaha olan ve kendine özgü bir florası ile faunası bulunan Eymir Gölü, geçmişte bugünkü görünümünden çok daha farklı bir göl idi. Bitki örtüsü açısından bugünkü halinin aksine neredeyse tamamen çorak ve çıplak bir bölge olan ve 1959 yılında ODTÜ’ye tahsis edilen göl ve çevresindeki arazi, 1960’lı yıllardan başlayarak dönemin ODTÜ Rektörü olan Kemal Kurdaş’ın, Kemal Kurdaş’tan sonra görev alan rektörlerin, akademisyenlerin ve öğrencilerin gayretlerine, doğanın verdiği olumlu yanıt ile bugünkü durumuna gelebilmiştir.

Kurdaş’tan sonra görev alan rektörlerin, akademisyenlerin ve öğrencilerin gayretlerine, doğanın verdiği olumlu yanıt ile bugünkü durumuna gelebilmiştir.

Eymir’in Doğal Zenginliği

Bugün gölün kendisi ve çevresindeki doğada; ağaç olarak karaçam, sarıçam, kızılçam, kavak, akçaağaç, dişbudak, badem, mahlep, elma, erik, kuşburnu, alıç, ahlat, sedir, meşe ve çınar gibi ağaçlar; kuş olarak ise sakarmeke, angıt, küçük batağan, yeşilbaş, bahri, bıyıklı baştankara ve çamurcun gibi türler görülebilmektedir. Eymir Gölü ile Mogan Gölü birçok açıdan Gölbaşı, Ankara, Türkiye ve Dünya açısından büyük önemi taşımakta olup Anadolu’nun göç yolları üzerinde de bulunması nedeniyle bölge yüksek bir biyoçeşitliliğe sahiptir ve 76’sı üreyen 231 kuş ve 26 memeli türüne, ayrıca 3 iki yaşamlı türü, 12 sürüngen, 13 balık, 47 tanesi endemik olan 493 adet bitki türüne kalıcı veya geçici evsahipliği yapmaktadır.

Bu kadar canlının bulunduğu bu doğal güzellik, hayvanları ve bitkileri çektiği kadar doğal olarak insanları da kendine çekmektedir. Bugün, hemen her gün birçok Ankaralıyı veya Ankara dışından misafirleri ağırlayan Eymir Gölü’nde -şaşırtıcı ama- 17 farklı etkinlik de gerçekleştirilebilmek mümkündür.

Şehrin merkezine bu kadar yakın, bu kadar biyolojik çeşitliliğe sahip, şehrin havasından kısa süreli olarak da olsa kaçmak isteyen tüm Ankaralıları ağırlayan Eymir Gölü, bu özellikleri ile Ankaralılara bir armağan değildir de nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir