Okuma Süresi: 7 dakika

Ankara’ya bir armağan olan Eymir Gölü, Ankara ve Ankaralılar için nefes alınabilecek bir doğal güzellik olduğu kadar doğa, Gölbaşı, Ankara ve Türkiye açısından oldukça önemli bir sulak alan özelliği taşımaktadır. Bu güzelliği koruyarak, doğa ile buluşarak Eymir Gölü’nde yapılabilecek birbirinden keyifli 17 etkinlik bulunmaktadır.

İşte size, SosyalAnneBaba farkıyla, bulup bulabileceğiniz en kapsamlı ve ayrıntılı Eymir Gölü’nde yapılabilecek 17 etkinlik!

Eymir Manzarasının Keyfine Varabilirsiniz!

Eymir Gölü irili ufaklı tepelerin bulunduğu bir vadide bulunmaktadır. İster gölün kenarında bulunan boş olan alanlarda, ister göl çevresindeki tepelere doğru biraz çıkıp oturabilir, Eymir manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Hatta güzel bir gölgelik bulursanız, temiz havada o güzel manzaraya karşı uyuklamak da fena olmaz.

Göl Kenarındaki İşletmelerde Bir Şeyler Yiyip İçebilirsiniz!

Eymir’in kıyılarında çok sayıda işletme mevcut. Bu işletmelerin göl kenarında bulunan masalarında oturup gölün manzarasına nazır bir şeyler yiyebilir ve içebilirsiniz.

Göl Kenarında Piknik Yapılabilirsiniz!

Eymir Gölü’nde işletmelerin dışında, göl kenarında boş alanlar da bulunmaktadır. Bu boş alanlara yayılabilir, evinizden getirdikleriniz veya herhangi bir işletmeden aldıklarınızla piknik yapabilir, canınızın istediği şeyleri yiyip içerken gölün ve doğanın keyfini çıkarabilirsiniz. Bununla birlikte gölün çevresinde, doğayı tehlikeye atmamak ve diğer ziyaretçileri rahatsız etmemek için, ateş yakmanın ve mangal yapmanın yasak olduğunu ve kesinlikle bu kurala uyulması gerektiğini hatırlatalım!

Eymir Gölü Çevresinde Bisiklete Binebilirsiniz!

Eymir Gölü’nün Gölbaşı girişinde de, Oran girişinde de bisiklet kiralanabilen birden fazla işletme bulunuyor. Bu işletmelerden ister dağ bisikleti, ister şehir bisikleti, ister iki kişilik bisiklet, ister üç tekerli bisiklet kiralayıp, gölün kıyısında keyifli bir gezinti yapabilirsiniz. Bu arada gezinti yaparken gittiğiniz yerleri bilmek ve gezinizin ayrıntılarını belirlemek için Eymir Gölü Görsel Bilgiliği’ne (YAKINDA) de bakmayı unutmayın

Eymir Gölü Çevresinde ATV’ye Binebilirsiniz

Bisiklet kiralayan işletmelerden aynı zaman ATV kiralayarak göl çevresini ve göl çevresindeki arazide dolaşmaya çıkabilirsiniz. ATV’yi kullanırken yayalara özellikle dikkat etmek gerektiğini dikkatlerinize sunup, gezi kapsamında ne yapacağınıza karar vermek için faydalı olacak olan Eymir Gölü Görsel Bilgiliği’ni incelemeyi hatırlatmış olalım.

Ata binebilirsiniz!

Eymir’in Oran girişindeki işletmelerde çocuklara uygun Midilli atlarına veya yetişkinlere uygun atlara, Gölbaşı girişindeki işletmede de yetişkinlere uygun olan atlara binmek de mümkün. Bisiklet de kiralayan bu işletmelerde, göl çevresinde serbestçe dolaşamayacak olsanız da, belirli bir parkurda atlı gezi yapabilirsiniz.

Eymir Gölü Çevresinde Yürüyüş Yapabilirsiniz!

Eymir Gölü’nün çevresindeki yolda, bir tarafınızda göl bir tarafınızda tepeler ve ağaçlar olacak şekilde güzel ve keyifli bir yürüyüş yapmak mümkün. Yer yer Ankara’da olduğunuzu unutturacak manzaralarla karşılaşabileceğiniz bu yürüyüşü, tercihen gölün sakin olduğu zaman dilimlerinde yapmanın ve özellikle bisiklet trafiğini engellememek için yolun ortasından ortasından değil, sağından gitmenizin uygun olduğunu hatırlatalım. Tabii bir de yürüyüş öncesi bilgi almak için Eymir Gölü Görsel Bilgiliği’ne bakmak oldukça faydalı olacaktır.

Eymir Gölü Çevresinde Koşabilirsiniz!

Eymir Gölü’ndeki yapılabilecek en keyifli etkinlikler birisi de koşmaktır. Hem Eymir’in kalabalığından kaçınmak hem de koşarken ısınan bünyenin güneş ile daha da ısınarak zorlanmaması için Eymir’e güneşli havalarda sabahın erken saatlerinde gitmekte fayda var. Yaklaşık 10,5 kilometre yani çeyrek maraton uzunluğundaki gölü, ziyaret etmeden önce de Eymir Gölü Görsel Bilgiliği’ne göz atmak faydalı olabilecektir.

Eymir Gölü Çevresindeki Tepelerde Doğa Yürüyüşü (Trekking) Yapabilirsiniz!

Eymir Gölü’nde yapılabilecek bir doğa etkinliği de gölü yükseklerden gören tepelerde doğa yürüyüşü yapmaktır. Oldukça dik çıkışları ve inişleri olan ve biraz da kondisyon isteyen bu güzergahta doğa yürüyüşlerini gerçekleştirmek için, bu yürüyüşleri, güzergahları ve bölgeyi tanıyan birileri ile gerçekleştirmekte fayda bulunuyor. Zira az bir ihtimal de olsa, tepelerde kaybolmak veya arazide sakatlanmak olasılık dahilinde. Bu doğrultuda göl ve çevresini daha fazla tanımak için SosyalAnneBaba’nın sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz, zira zaman zaman göl çevresinde yaptığımız gezilerin hemen hepsi SosyalAnneBaba Instagram hesabından yayınlanmakta.

Eymir Gölü’nün Tepelerinde Şifalı Bitkilerden Toplayabilirsiniz!

Botanik açısından da, oldukça büyük önem taşıyan Eymir Gölü ve çevresi, 47 tanesi endemik toplam 493 adet bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bu bitki türlerinden çivanperçemi, kekik gibi bitki çayı yapılıp içebilecekleriniz olduğu kadar, cilt sağlı için faydalı olan sarı kantaron gibi insan sağlığını geliştirici ve iyileştirici özellikleri olan bitkiler de mevcuttur.

Bilmediğiniz bitkilere dokunmamak, bitkilerin yaşama ve soylarını devam ettirme hakkına müdahale etmeyecek şekilde ve az miktarda olmak şartıyla, Eymir Gölü’nün çevresinde bulunan şifalı bitkilerinden toplayabilirsiniz. Yalnız tekrar unutmamakta ve vurgulamakta fayda var! Bu coğrafya, bir olduğu bitkilerle güzeldir, bu bitkilerle var olacaktır. Bu nedenle genelde doğadan, özelde de Eymir’den faydalanırken, faydalandığımız doğanın özelliğini bozmamak, sürdürülebilirliğine zarar vermemek ve hassasiyet göstermek olmazsa olmazdır.

Eymir Gölü’nün Tepelerinde Mantar Toplayabilirsiniz!

Eymir Gölü ve çevresi birçok bitki türüne ev sahipliği yaptığı kadar, az da olsa çeşitli mantar türlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Bununla birlikte -herkes tarafından bilinse de, tekrar tekrar vurgulamak gerektiği üzere- mantarlar arasında çok zehirli ve ölümcül mantarlar bulunmaktadır. Bu nedenle bulduğunuz mantarların türlerinden ve özelliklerinden %99 bile değil %100 emin olmadığınız takdirde hiçbir mantarı tüketmemeniz gerekmektedir. Ve eğer mantarları tanımıyor ve türlerini kesin emin olacak şekilde ayırt edemiyor iseniz böyle bir maceraya girip bu etkinliği kesinlikle gerçekleştirmeye çalışmamanız sizin için doğru olacaktır.

Eymir Gölü’nde Balık Tutabilirsiniz!

ODTÜ tarafından ilan edilen Eymir Gölü’nde uygulanacak kurallara göre, bir kişinin bir olta kullanması şartıyla Eymir Gölü’nde balık tutulmasına izin verilmektedir. Bu nedenle eğer isterseniz, gölde sakin dakikalar geçirip, oltanızı göle savurup, eğer varsa, nasibinizin oltaya vurması için bekleyebilirsiniz.

Göldeki Kuşları Besleyebilirsiniz!

Doğal zenginlik açısından Ankara’ya önemli bir zenginlik katan Eymir Gölü’nde sakarmeke, angıt, küçük batağan, yeşilbaş, bahri, bıyıklı baştankara ve çamurcun gibi birçok kuş türü yaşamaktadır. Canlıların yabaniliğini çok bozmamak kaydıyla, sadece çocuklara doğayı ve canlıları sevdirmek amacıyla, göl kenarında insanlara yakınlaşan bazı türleri besleyebilirsiniz. Bununla birlikte doğa ile olan ilişkilerimiz kapsamında, yapmamız gerektiği üzere, bu etkileşimimizin kontrollü ve kısıtlı olmasında fayda olduğunu da vurgulayalım.

Doğa veya Manzara Fotoğrafçılığı Yapabilirsiniz!

Sahip olduğu birçok canlı ile Eymir Gölü ve çevresi özellikli bir alandır. Bitkileriyle ve diğer canlıları ile, ayrıca çeşitli ve değişken yükseltileri ile Eymir Gölü ve çevresi hem doğa fotoğrafçılığı hem de manzara fotoğrafçılığı açısından uygun alanlar sunmaktadır. Ek olarak Güneş’in batışının oldukça güzel bir ortam yarattığını da söyleyelim.

Kuş Gözlemciliği Yapabilirsiniz!

Eymir Gölü, ve 76’sı üreyen 231 kuş türüne evsahipliği yapması nedeniyle, doğaseverlerin icra ettiği faaliyetlerden birisi olan kuş gözlemciliği açısından da gayet uygun bir alandır. Yanınızda getireceğiniz bir dürbün ile kuş çeşitliliğini yakından inceleyebilir, keyifli bir zaman da geçirebilirsiniz.

ODTÜ Kürek Takımı’na Katılıp Kürek Çekebilirsiniz!

ODTÜ Kürek Takımı, çalışmalarını Eymir Gölü’nde gerçekleştirmekte ve ek olarak oluşan taleplere göre de kürek kursları düzenlemektedir. Kurs sonunda, 16 ve daha küçük yaştaki sporcu adaylarının takım altyapısına da ücretsiz katılabildiği kurslarla ilgili ayrıntılı bilgileri ODTÜ Kürek Takımı’nın sayfasından öğrenebilirsiniz.

Eymir Gölü’nün Üzerinde Yürüyebilirsiniz!

Nasıl yani?” demeyin. Geçtiğimiz yıllarda, kış aylarında havaların iyiden iyiye soğuduğu dönemlerde Eymir’in üst yüzeyinin tamamen ve kalın buzlarla kaplandığı ve insanların yürüdüğünü önce Eymirseverlerden duydum, daha sonra bazılarına bizzat şahit oldum. Birçok insanın hem hatıra biriktirmek hem de bu anı fotoğraflandırmak için gölün üstünde yürüdüğü zaman dilimlerinde, insanları takip edip, suya batmayanların gittiği güzergahdan gölün üzerinde kısa ve dikkatli bir geziye çıkmak da mümkündür. Tabii dikkatli olarak ve yedek kıyafetler ile giderek…

Eymir Gölü’nde yapılabilecek bu 17 etkinlik arasından hangisini tercih ederseniz edin, etkinlikleri yaparken ve Eymir’e girerken dikkat edilmesi gereken hususlar ise şunlardır:

  • Eymir Gölü’ne giriş ücretsizdir ve tüm vatandaşlara açıktır.
  • Göl ve çevresine 05.00 – 22.00 saatleri arasında giriş yapılabilir.
  • Göl çevresindeki işletmeler 23.30’a kadar hizmete açıktır.
  • Eymir’e cumartesi ve pazar günleri 07.00-19.00 saatleri arası araç girişi her koşulda yasaklanmıştır.
  • Bu zaman aralığı dışında olması ve ODTÜ Eymir Gölü Kartı sahibi olmanız halinde göle araç ile giriş mümkündür. Ancak göldeki canlılara, gölü ziyarete gelen insanlara rahatsızlık vermemek için araçla girilmemesi tavsiye olunur.
  • Göl çevresine araçla girilmesi durumunda hiç bir koşulda ters yönde seyretmek hem yaya güvenliği hem de kapanlar açısından tehlike arz edecektir.
  • Göl çevresinde araç ile 30 kilometreden daha hızlı kesinlikle hareket edilmemelidir.

Yazı Notları
İlk Yayınlanma Tarihi, 16.05.2019
Son Güncellenme Tarihi, 03.04.2024

2 thoughts

  1. Eymir Gölü ile ilgili çok faydalı bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık. Ayrıca bunlara ek olarak şanslı gününüzdeyseniz enduro motorsiklet kullanan abilerin dik yamaçları tırmanmalarını da seyredebilirsiniz. Bir de Ankara’daki alternatifsizlikten bu kadar kalabalık olmasa tadından yenmez Eymir Gölü…

    1. Teşekkürler. Eymir, Eymir Gölü: Ankara’ya Armağan adlı yazımızda ayrıntısı ile ele aldığımız üzere, Eymir Ankara’ya bir armağan ve bulunduğumuz coğrafyada benzeri yok. Yapacağımız ve yapabileceğimiz tek şey, Eymir’e etkin bir şekilde sahip çıkmak…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir