Okuma Süresi: 4 dakika

Kendi okuduğumuz kitaplardan, sizlerle paylaşmaya değer bulduklarımızı teker teker ve ayrı gönderiler şeklinde değerlendirmiştik. Ek olarak, hem özdeğerlendirme yapmak için hem de hepsini kısa kısa tanıtmak amacıyla 2019’da Okuduğum Kitapları gönderisi altında paylaşmıştık. E, serde SosyalAnneBaba’lık var ise, daha önce paylaştığımız Fazıl Say’ın Çocuklar İçin eseri dışında, çocuklara yönelik kitaplar da paylaşmak gerekli. İşte bu bakış açısı ile sizlere tanıtmak istediğimiz ilk çocuk kitabı: İnsan Vücudu Tiyatrosu…

Maris Wicks tarafından yazılmış ve Şiirsel Taş1 tarafından çevirilmiş olan İnsan Vücudu Tiyatrosu, bildiğimiz çocuk kitaplarından biraz farklı. Bir iskeletin bir tiyatro sahnesinde konuşarak insan vücudunu eğlenceli bir şekilde anlattığı, anlattıkça da vücudun adım adım tamamlandığı bir eser. Tamamı çizimlerden oluşan ve çocukların insan vücudunu keyifle öğrenmesini sağlayacak, bir çizgi roman tadındaki eser bu özellikleri ile çocukların ilgisini ve dikkatini kolayca çekecektir.

Bu keyifli eserin bizdeki nüshası oldukça harap olmuş durumda, zira oğlumuz SosyalOğlan defalarca, defalarca, defalarca bu kitabı okumuş, kitabın gerçek anlamda hakkını vermiş durumda. Bu tecrübemizden hareketle, bol çizimli, az yazılı ve çizgi roman tadında olması nedeniyle geniş bir yaş aralığındaki çocukların eğlenerek bilgilendireceğini düşündüğümüz bu kitabı hararetle tavsiye ediyoruz.

Kitabı İncelemek İster misiniz?

Eserin, aşağıda küçük küçük gözüken, örnek sayfalarını Domingo Yayınevi’nin internet sitesinden bulabileceğinizi eklemeyi de unutmayalım.

Kitaptan Aklıma Takılanlar…

Bu bölümü kitabı okuyan kişiler olarak biz hazırlardık ancak, kitaptan bizim aklıma takılanlardan ziyade, SosyalOğlan’ın aklına takılanları aktarmak daha yerinde olacak gibi. İşte onun gözünden ve onun sözleriyle aklımıza takılanlar… 🙂

SosyalBaba: Kitap sence nasıl bir kitap?
SosyalOğlan: İçinde birçok bilgi bulunduran ders kitaplarına göre eğlenceli ve faydalı bir kitap bence.
SosyalBaba: Peki kitabın en beğendiğin kısmı neresi oldu?
SosyalOğlan: Hmm. En beğendiğim kısmı hormonlar bölümü. O bölüm güzel ama sadece dört sayfa. Biraz daha uzun olsaymış iyi olurmuş. 
SosyalBaba: Niye hormonlar kısmı uzun olsun istedin?
SosyalOğlan: İstedim çünkü diğer konuları az çok biliyorum ama hormonları ilk defa bu kitapta okumuştum. Bu yüzden bu bölümün daha uzun olmasını isterdim.
SosyalBaba: Kitapta en beğenmediğin kısım neresi peki?
SosyalOğlan: Yani… Hiç beğenmediğim kısmı nedir diye bakmamıştım. (Düşünüyor) Öyle bir kısmı yok bence.
SosyalBaba: Sana en ilginç gelen şeyi hatırlıyor musun?
SosyalOğlan: Evet, evet. Esnemeyi okuduğum bölüm. Esnemek ile ilgili birşeyler okuduğumuzda ya da esnemeyi düşündüğümüzde esnermişiz.
SosyalBaba: Peki o kısmı okuduğunda esnedin mi?
SosyalOğlan: Evet esnedim, hatta şimdi yine esneyesim geldi. (Gülüyor)

Bu sözün ardından birkaç saniye içinde SosyalOğlan esnedi ve bunun üzerine hep birlikte kahkahayı patlattık. 🙂

İçindekiler

Giriş, 2
Birinci Perde, İskelet Sistemi, 12
İkinci Perde, Kas Sistemi, 32
Üçüncü Perde, Solunum Sistemi, 46
Dördüncü Perde, Kalp-Damar Sistemi, 64
Beşinci Perde, Sindirim Sistemi, 84
Altıncı Perde, Boşaltım Sistemi, 106
Ara, 114
Yedinci Perde, Endokrin Sistemi, 118
Sekizinci Perde, Üreme Sistemi, 126
Dokuzuncu Perde, Bağışıklık Sistemi, 144
Onuncu Perde, Sinir Sistemi, 168
On Birinci Perde, Koku, Tat, İşitme, Görme ve Dokunma, 184
Sözlük, 224
Okuma Önerileri, 233

Arka Kapak Yazısı

İnsan biyolojisine yapacağınız bu büyüleyici yolculuğun her aşamasında size ben eşlik edeceğim. Önce sahneye bir iskelet olarak çıkacağım ve her bölümde kostümüme yeni bir katman eklenecek, ta ki vücudum tamamen oluşana kadar. Bu anatomik yolculukta konunun kalbine (hatta midesine, damarlarına, hücrelerine, kemiklerine, beynine) kadar ineceğiz. Oyunumuz eğlenceli, hatta o kadar eğlenceli ki bedenimiz hakkında bunca şeyi ne ara öğrendiğinize şaşıracaksınız.

İnsan Vücudu Tiyatrosu, çocukların (ve yetişkinlerin) vücudumuzun işleyişini derinlemesine ve keyif alarak öğrenebilmesi için harika bir kaynak. 

Künye

Kitabın Adı
İnsan Vücudu Tiyatrosu

Yazar
Maris Wicks

Çeviri
Şiirsel Taş

Sayfa Sayısı
240

Yayıncı
Domingo Yayınevi

İlk Baskı
2016

Baskı Sayısı
9 (Dokuz)

ISBN
978-605-4729-83-8

Kitapsever Mecralarda İnsan Vücudu Tiyatrosu Kitabı

Yazı Notları
İlk Yayın Tarihi, 30/01/2020
Son Güncelleme Tarihi, 04/09/2020
Boosted Uygulaması Ölçümüne Göre,
Çalışılan Gün, 3 gün
Çalışma Süresi, 2 saat 44 dakika

2 thoughts

  1. Değerlendirme için teşekkürler 👏👏. Çocukken benimde böyle kitaplarım olsun isterdim. Bugünkü çocuklar kitap çeşitliliği konusunda şanslı. SosyalOğlan’a başarılar diliyorum.

    1. Ben de aynı düşüncedeyim. Yeni nesilin okuyabileceği o kadar muhteşem kitaplar var ki. Gerçekten çok ama çok şanslılar.
      İyi dilekler için de teşekkürler. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir