Okuma Süresi: 5 dakika

Erkeksiniz. Bu kadınların nasıl her ayrıntıyı hatırladıklarını, niye bu kadar ayrıntıcı olduklarını, neden mora fuşya, krem rengine ekru, yeşile verditer gibi adlar verdiklerini anlamıyorsunuz. Kadınsınız… Şu erkeklerin neden bu kadar duygusuz olduklarını, nasıl böyle vurdumduymaz olduklarını, neden önemli günleri hatırlamadıklarını ve birçok şeyi unuttuklarını anlamıyorsunuz… Dr. Serkan Karaismailoğlu’nun Kadın Beyni Erkek Beyni adlı kitabı, tam da bunun gibi kadın beyni ile erkek beyni arasındaki farklara ve bu farkların kökenlerinin neler olduğuna ilişkin oldukça ilginç bilgiler içeriyor. 

Dr. Serkan Karaismailoğlu’nun Kadın Beyni Erkek Beyni adlı bu eseri, karşı cinste bazen bizleri kızdıran, bazen nedenini anlayamadığımız yaklaşımları anlamaya yardımcı olmaktadır. Hatta eserin bu anlamda bir tür “aydınlanma” ile sağladığını bile söylemek mümkündür.

Kadın Beyni Erkek Beyni dışında, Dr. Serkan Karaismaoğlu’nun, bağırsak florası ve beyin etkileşimini anlattığı Beyinde Ararken Bağırsakta Buldum adında bir başka eseri ile Pia Meter adında bir “nöroroman” sınıfında bir romanı da bulunmaktadır. Ayrıca YouTube üzerinde, farklı konularda ilginç yayınları olan bir Ortapia adlı YouTube kanalı da bulunmakta. Farklı tarzı ile değişik birçok konuyu ele aldığı Ortapia kanalına da bir bakmanızda yarar bulunabilir.

Son olarak Dr.Serkan Karaismailoğlu’nun eğlenceli ve bilgilendirici tarzını ve Kadın Beyni Erkek Beyni kitabında neler anlatmış olabileceğini anlayabilmek adına, Mart 2018’de gerçekleştirdiği bir TED konuşmasının bağlantısı paylaşmak yerinde olacaktır.

Kitaptan Aklıma Takılanlar…

  • Dr. Serkan Karaismailoğlu’nun “Erkekler kadınların söylediği şeyleri düşünürken, kadınlar erkeklerin söylemediği şeyleri düşünür.” şeklinde özetlenebilecek ve buzdağı paradoksu adını verdiği cinsiyetler arası iletişim sorunsalı… Bu konuya yukarıda verdiğim TED konuşmasında da değiniyor Dr. Serkan Karaismailoğlu. Bunun dışında gerçekleştirdiği bir başka sunumda da -bkz. aşağıda bağlantı- kısa bir örneği de bulunuyor.
  • Karaismailoğlu, cinsiyetten bağımsız olarak, beyinlerin erkekliği ve dişiliği olduğundan bahsediyor, hatta kendisinin dişi beynine sahip olduğunu belirtiyor. Kitapta bu konunun ayrıntılarına vermenin yanı sıra, kitabın sonunda anlattığı yöntem ile beyninizin -cinsiyetinizden bağımsız olan- cinsiyetini öğrenebiliyorsunuz.
  • Kitaptan aklıma takılan en çarpıcı kısım herhalde Brenda Bruce Vakası. 1960’lı yıllarda Kanadalı bir çiftin tek yumurta ikizi erkek çocuklarından birisinin sünnet sırasında erkeklik organı bir kaza eseri ağır hasar alıyor ve o çocuğun tüm hayatı bu olay ile değişiyor. Psikolog Dr. John Money adlı doktor -etik olmayan bir şekilde- bu durumu bir “bilimsel araştırma” fırsatı olarak görüyor. Dr. Money üzgün aile ile görüşüp, Bruce adlı talihsiz erkek çocuğa Brenda adını vermeyi ve onu kız gibi yetiştirmeye ikna ediyor. Tüm ayrıntıları vermeyeyim, hayatı allak bullak bulan bu insan, hayata Bruce olarak başlayıp, Brenda olarak devam edip, David olarak ölüyor. Ayrıntılarını isterseniz internette de “Bruce Brenda Vakası” diye arayarak bulabileceğiniz böyle sarsıcı ve etkileyici bir hikayenin, herhangi bir okuyucunun aklına takılmaması da mümkün değil zaten.

İçindekiler

Başlangıç, 9
Bölüm 1, Gezegenler, Mitoloji ve Toprak Solucanları, 13
Bölüm 2, Tarihi Erkek Beyni, 19
Bölüm 3, Paul Broca ve Fransız Kadınlar Meselesi, 33
Bölüm 4, Kabullenmelerimiz, 43
Bölüm 5, İlişkide Seçici Olan Kimdir? 53
Bölüm 6, Beni Hiç Dinlemiyorsun! 67
Bölüm 7, Kadınlar Çok mu Konuşur? 79
Bölüm 8, Duygusal Olmak Erkek Adamı Bozar mı? 93
Bölüm 9, Bir Kadını Tatmin Etmek İmkansız mıdır? 125
Bölüm 10, Aynı Dünyada mı Yaşıyoruz? 147
Bölüm 11, Sınırlandırılmış Derin Bölge, 171
Bölüm 12, Beyninizin Cinsiyetini Öğrenmek İster misiniz? 201
Bölüm 13, Doğuştan mı? Sonradan mı? 209
Bitiş, 219

Arka Kapak Yazısı

“Ne zaman bir kitap açıp okusan, bir ağaç gülümser ölümden sonra yaşam olduğunu bilen…”

• Erkekler neden dinlemez? Acaba beyinlerimizin işitmeden sorumlu bölgeleri birbirinden farklı mı?

• Kadınlar çok mu konuşur? Kadınlardaki “dır dır” kavramı gerçek midir ve altında yatan sinirbilimsel açıklama nedir?

• “Beni hiç anlamıyorsun” sözünü duymayan erkek var mıdır? Peki, kadınlar bu isyanlarında ne kadar haklılar?

• Erkekler mi yanılıyor, yoksa kadınları tatmin etmek gerçekten de imkânsız mıdır?

• Söz konusu erkeklerin mutluluğu olduğunda kavanoz kapakları neden önem kazanır?

• Hayatın renklerini aynı şekilde mi görüyoruz? Yani dore ve lamenin aslında birer renk olduğunu bilen kaç erkek var?

• Kadınlar özel günleri asla unutmazken erkekler nasıl bu kadar kolay unuturlar?

• Bir insanın sadece parmaklarına bakarak beyni hakkında nasıl bilgi sahibi olabilirsiniz?

Son dönemde yapılan sinirbilim çalışmaları, kadın beyni ve erkek beyninin birçok açıdan farklı olduğunu ortaya koymuştur. Elinizde tuttuğunuz kitap, bu farklılıklar sonucunda dünyaya neden değişik açılardan baktığımızı bilimsel bulgularla açıklamaya çalışmaktadır.

İnsanlar vardır bulundukları yere ışık saçarlar; Serkan öyle birisi. Hep ileri bakan, müthiş muzip, bilim dolu şahane bir anlatımı var .Dinlerken “ülkede böyle insanlar artsın” diye dinlersiniz. Benim ilk kitabım 1998’de çıktı. Dikkat Vücudunuz Konuşuyor, o zaman beni tanıyan çok az okur vardı. Kitabımı daha o zaman alıp okuyanlar çok değerlidir hep gözümde, bazen imzalatmaya gelirler, kalkar kocaman sarılırım “demek o sizdiniz” diye.

Şimdi siz de Serkan için öylesiniz, yeni bir yazarı herkesten önce tanıyacaksınız ve emin olun onu çok seveceksiniz.

Dostlukla
Ahmet Şerif İzgören

Künye

Kitabın Adı
Kadın Beyni Erkek Beyni

Yazar
Dr. Serkan Karaismailoğlu

Sayfa Sayısı
224

Yayıncı
Elma Yayınevi

İlk Baskı
Nisan 2015

Baskı Sayısı
13 (Onüç)

ISBN
978-605-5286-78-1

Kitapsever Mecralarda Kadın Beyni Erkek Beyni Kitabı

Yazı Notları
İlk Yayın Tarihi, 19/03/2020
Son Güncelleme Tarihi, 04/09/2020
Boosted Uygulaması Ölçümüne Göre,
Çalışılan Gün, 6 gün
Çalışma Süresi, 4 saat 2 dakika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir