Okuma Süresi: < 1 dakika

Gerçekleştirdiğimiz Balkan seyahatimizde çerçevesinde, Karadağ seyahati gözlemlerimizi okumanızın yanı sıra, Karadağ’a seyahat ederken şu hususlara dikkat edilmesinin yararlı olabileceğini düşüncesindeyiz:

 • Karadağ Avrupa Birliği üyesi değil ancak aday ülke ve para birimi olarak da avro kullanmakta. 
 • Ülkenin para biriminin avro olması ve yüksek Avro – Türk Lirası kuru nedeniyle, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için alım gücünde bir kayıp söz konusudur. Bu temel nedenle bazı konulardaki harcamalar bünyeye zor gelebilecektir.
 • Karadağ coğrafyasının getirdiği zorluk nedeniyle birçok yol, özellikle de sahil yolları tek yön gidiş, tek yön geliş şeklindedir. Yolların bölünmüş yol olmaması ve coğrafyanın özelliği nedeniyle, zaman zaman yoğun trafik olabilmektedir. Oluşan bu trafiğe yakalanmamak için, sahillerden ya erken ya da geç ayrılmayı tercih edin.
 • Budva ve Kotor gibi şehirlerin, eski kısımlarını yani kale içlerini ziyaret ederken, özellikle kiliselerin yakınlarında saat başlarında bulunursanız, kilise çanlarının çalındığına şahit olabilirsiniz.
 • Yine kale içinde meydan özelliği bulunan geniş avlularda -özellikle akşam saatlerinden itibaren- sanatçıların yeteneklerini halka açık bir şekilde icra ediyor.
 • Budva’da kale içine yakın bölümde paralı otoparklar mevcut. Akşamları kale merkezini gezerken o bölümdeki otoparkları kullanabilirsiniz.
 • Kotor’da da araç için park yeri bulmak oldukça güç. Körfeze dökülen ırmağın hemen yanında bulunan otopark uygun bir seçenek olacaktır.

Bizim deneyimlerimizi bu şekilde. Peki sizlerin bu kapsamda deneyimleri var mı?


Karadağ

4 thoughts

 1. Merhaba paylaşımlarınız çok değerli teşekkürler. Gaziantep gezisinde sizin programınızı bire bir uygulamış ve çok mutlu olmuş biri olarak, Balkanlar içinde; nereye kaç gün ayırmalı, guzergah nasıl olmalı gibi deneyimlerinizi de bizimle paylaşırsanız, buralara gitmeyi düşünenler için çok iyi olur.

  1. Merhabalar Ayşe.

   Balkanlarda hangi şehirde neler yapılmalı bunun ile ilgili, her şehir için ayrı bir yazı dizisi hazırlıyorum. O da en yakın sürede yayında olacak nasipse.

   Bunun dışında başka arkadaşlardan da Balkanlara yönelik giriş olabilecek bir gezi programı istendi benden. Buna ilişkin de bir ayrı yazı yazalım o zaman. 🙂

 2. Karadağ nerede ki benim gibi bilmeyenler için bir Karadağ haritası koysanız ve gittiğiniz yerleri isaretleseniz çok şukela olur diyor burayı yesillendiriyorum 👍

  1. Çok güzel öneri. Tüm yazılara bununla alakalı eklemeyi yapıyorum. 👍🏼

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir