Okuma Süresi: 2 dakika

Uşak Ulubey Kanyonu, Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona eyaleti sınırlarında bulunan Büyük Kanyon’un ardından gelen Dünya’nın en büyük ikinci kanyonudur. Oldukça büyük olan Ulubey Kanyonu, Uşak ilimizin Ulubey İlçesinde yer almaktadır. Ulubey Kanyonu Uşak ile Kütahya arasında kalan Murat Dağı’ndan doğup Büyük Menderes’e dökülen Banaz ve Ulubey çaylarının oluşturduğu bir ana kanyon ve onlarca büyük yan kanyonlardan oluşmaktadır.

Kanyonun Konumu

Ulubey Kanyonu Ankara – İzmir karayolu üzerinde yer alan Uşak’ın şehir merkezine 33 kilometre mesafede bulunmaktadır. Kanyonun güzel bir noktasında yer alan cam teras üzerinden manzarayı, rüzgarı hissederek ve kuş bakışı izlemek mümkündür. 135 metrekarelik cam alanı ile ve kurşun geçirmez 30 milimetrelik camlarıya 2015 yılında açılan cam teras, kanyonu izleme deneyimini daha ileriye, biraz da havaya taşımaktadır.

Kanyonun Özellikleri

Granit ve kum taşı gibi sert kaya yapılarından oluşan bölge, Banaz çayı ve Ulubey çayı ile hava akımı ve toprak aşınması nedeniyle binlerce yıl sonunda günümüzdeki haline gelmiştir. Çok uzun sürede ince ince ve yavaş yavaş oluşan kanyonun uzunluğu 75 kilometreyi aşmakta, yükseklik 50 ile yer yer 170 metre arasında, genişlik ise 100 ile 500 metre arasında değişmektedir.

Kanyon Çevresi

Kanyon bölgesi oldukça uzun olmakla beraber, cam terasın olduğu bölgede bir restaurant ve cafe ile bungalov evler de mevcuttur. Ulubey ilçesinin merkezine oldukça yakın olan cam terasın yer aldığı bölgede bungalovlarda konaklayıp, birşeyler yiyip veya içip dinlenmek mümkündür.

Son Söz

Sadece ülkemizin değil Dünya’nın önemli jeolojik yapılarından olan Ulubey Kanyonu, ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisidir. Oldukça büyük bir yan kanyonun oluşturduğu -tabiri caizse- bir yarımada üzerinde kurulmuş olan ve cam terasa 18 kilometre uzunluğunda kalan Blaundus Antik Kenti ile birlikte Ulubey Kanyonu bölgedeki dikkat çekici doğa eserlerinden biridir.

Künye

Adı, Uşak Ulubey Kanyonu
Tarihi, Belirsiz
İli, Uşak
İlçesi, Ulubey
Konum, 38° 25′ 9.5772″ ve 29° 18′ 16.1532″
Ziyaret Ücreti, 3 TL
MüzeKart, Geçerli Değil
Çadır Kurmaya, Uygun
Çocuklar İçin, Uygun

Konum Bilgileri

Görseller

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir