Okuma Süresi: 4 dakika

Bir işe girip, bir sürü işlerle ilgilenmeye başladığımız ve yaşın onlar hanesi en az 3 ile başlayınca, hele hele bir de çocuk veya çocuklara sahip olunca; hatırlanması gerekenleri hatırlamak, yapılması gerekenleri unutmamak zorlaşıyor. Bu durumu bertaraf etmek için hayatı daha organize ederek düzenli olmaya, beynimizi hareketlenmeye, değişik şeyler yapmaya ve çalıştırmaya zorlamak gerekiyor.

“Kendimizi nasıl geliştirebiliriz?” diye kendimize sorup, biraz araştırma yaptığımızda ilginç bir bilgi ile karşılaşmak muhtemel. İnsan beyni de, tıpkı vücudumuzdaki kaslar gibi, çalışarak gelişmekte ve kuvvetlenmektedir. Daha etkin ve keskin bir zeka için çocuk, genç veya yetişkin, yaşımız ne olursa olsun biraz çalışmak beynimizi mevcut çalışma yönü ve şeklinin dışında çalıştırmak ve zorlamak gerekiyor. İşte bu işi de, SosyalAnneBaba olarak test edip onayladığı ve bizzat kullandığı uygulama arasından önereceği bazı Android ve iOS uygulamaları ile bu işi kotaracağız.

SosyalAnneBaba’nın günlük olarak kullandığı bu uygulamalar ile beyninizi çalıştırarak daha dikkatli, zihinsel olarak daha diri ve algınız açık olabilirsiniz. Kişisel gelişiminiz için bu uygulamaları kullanırken, çocuklarınızın da bu uygulamaları kullanmasını sağlayarak, onlarla beraber hem eğlenebilir hem de zihinsel yeteneklerini ilerletebilirsiniz.

Bu türde ciddi sayıda uygulama mevcut ancak bu türde bir çalışma için harcanabilecek zaman ve zihin kuvveti belirli olduğu için, SosyalAnneBaba sizin için bu tür uygulamalar arasında en yararlılarını, en başarılılarını sizin için seçti. Sizin de tek yapacağınız SosyalAnneBaba’nın belirlediği bu uygulamaları düzenli olarak kullanmak ve zekanıza da zeka katmak!

Lumosity

San Francisco, ABD merkezli bir beyin geliştirme nörobilim şirketi olan Lumosity, bilimsel çalışmalara dayandırarak geliştirdiği oyunları üyelerine sunuyor. Bu uygulamanın tam sürümünü kullanmak için gerekli olan üyelik esasen hatırı sayılır seviyede ve Türkiye şartları için yüksek. Bununla birlikte üye olmadan da günlük eğitim çalışması kapsamında birçok oyun oynanabiliyor.


Elevate

https://www.youtube.com/watch?v=IbtDfkrQOPQ

Elevate, diğer uygulamalara kıyasla sözel ağırlıklı ve ve İngiliz dili temelli bir uygulama. Diğer uygulamalardan farklı olarak beynin sözel yetenekleri üzerine daha çok odaklanmış olan Elevate, İngilizce seviyenizi geliştirmeye de katkısı bulunuyor. Satın almak isterseniz, Lumosity gibi Elevate’in de ücretli üyelik seçeneği mevcut. Ancak herhangi bir ücret ödemeden, günlük eğitim çalışmasında farklı farklı oyunları oynamak da mümkün.


Peak

Peak çok sayıda farklı oyunu ile, zeka uygulamaları arasında öne çıkan bir başka başarılı uygulama. Diğer zeka uygulamalarında olan türde oyunları içerdiği kadar, kendine özgü başarılı ve keyifli uygulamalar da içeriyor. Herhangi bir ücret ödemeden oynanabildiği gibi, gerekli ücret ödenerek çok daha fazla oyuna erişim de sağlanabilir.


Brainwars

Japonya merkezli bir takım tarafından oluşturulan BrainWars ise diğer ve benzer uygulamalar gibi bireysel bir çalışma değil, dünyanın herhangi yerindeki bir başka kişi ile gerçek zamanlı ve çevrimiçi bir şekilde yarışarak zihinsel gelişimi sağlıyor. İşin içine rekabet ve yükselme isteği girince, zeka geliştirme sürecine biraz daha heyecan katan BrainWars birçok kişiyi cezbediyor.

Yazı Notları
İlk Yayın Tarihi, 18/06/2015
Son Güncelleme Tarihi, 14/05/2021

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir