Okuma Süresi: 4 dakika

Çocukken atlasları alıp ülkeleri, o ülkeler nasıl yerler, özellikleri neler, bakar inceler miydiniz? Ya da kitaplardaki haritaları gördüğünüzde acaba o coğrafyalarda neler vardır diye düşünür hayal kurar mıydınız? Şimdiki dönemin aksine -bu cümleden yaşım belli olacak ama yine de söylemeliyim- bizlerin çocukluğunda haritalar, ülkelere dair bilgiler ya kitaplardaydı ya da ansiklopedilerdeydi, çoğunlukla da ülkelere ve kültürlere dair bilgiler sadece harflerin içinde yer alırdı. Bugünün şartlarında ise bilgiye ulaşmanın çok kolay olmasının yanı sıra bilginin sunumu da oldukça keyifli, Domingo Yayınevi’nden çıkan Atlas: Kıtalar, Denizler ve Kültürler Arası Yolculuk Rehberi gibi…

Atlas: Kıtalar, Denizler ve Kültürler Arası Yolculuk Rehberi

Bu keyifli eser, Varşova Güzel Sanatlar Akademisi’nin Grafik Sanatları bölümünden mezun olmuş grafik sanatçısı iki Polonyalı eşin ortak çalışmasının bir ürünü. Tamamı haritalardan oluşan ve oldukça büyük bir ebata sahip eser, 37 farklı dilde yayınlanmış durumda. Bunun dışında çocuk kitaplarının önemli ödüllerinden Prix Sorcières (Fransa) ve Premio Andersen (İtalya) ödüllerini kazanmış durumda.

Atlas: Kıtalar, Denizler ve Kültürler Arası Yolculuk Rehberi’den İspanya Bölümü

Eserin belki de tek eleştirilebilecek yönü, her ülkenin yer almaması olabilir. Bununla birlikte hedef kitlesinin çocuklar olduğununu, her ülkenin bulunması durumunda oldukça kalın bir hale geleceği, bu durumun eserin kullanılabilirliğini azaltacağı ve her ülkenin de bu kadar dikkat çekecek şekilde kültürel değerleri olmayabileceği düşünüldüğünde, belirli ülkelerin seçilmiş olması kabul edilebilir olarak değerlendiriliyor. Yine de bu sözlerden, ülkelerin az olduğu düşüncesine kapılmayın, Atlas: Kıtalar, Denizler ve Kültürler Arası Yolculuk Rehberi’nde, ülkeler yanında bazı kıtaların da haritalarını içerecek şekilde, 52 farklı harita bulunuyor.

Kısacası, ülkeleri ve kültürlerinin öne çıkan değerlerini anlatmak ve tanıtmak amacıyla hazırlanmış olan eser incelemesi ve vakit ayırması oldukça keyifli olan bir yapıt. Özellikle bizim yaptığımız gibi, çocuklarla hergün bir ülkeyi incelemek keyifli ve eğlenceli olacak, bu kapsamda da baba-çocuk ya da anne-çocuk saatlerini en iyi şekilde değerlendirmek adına yararlı olacaktır.

Atlas: Kıtalar, Denizler ve Kültürler Arası Yolculuk Rehberi’nden Türkiye Bölümü

Sözün Özü…

Sadece çocuklar değil, birçok yetişkinin de keyifle inceleyeceği, keyif veren bir eser olan Atlas: Kıtalar, Denizler ve Kültürler Arası Yolculuk Rehberi’ni hararetle tavsiye ediyorum. Her kütüphanede mutlaka ama mutlaka bulunması gereken bir eser…

İçindekiler

Atlas: Kıtalar, Denizler ve Kültürler Arası Yolculuk Rehberi’nin İçindekiler Bölümü

Avrupa, 6
İzlanda, 8
İsveç, 10
Birleşik Krallık, 12
Hollanda, 14
Belçika, 16
Almanya, 18
İsviçre, 20
Avusturya, 22
Polonya, 24
Çekya, 26
Fransa, 28
İspanya, 30
İtalya, 32
Hırvatistan, 34
Polonya, 36
Yunanistan 38

Asya, 40
Rusya, 42
Türkiye, 44
Moğolistan, 46
Çin, 48
Nepal, 50
Hindistan, 52
Tayland, 54
Japonya, 56
Ürdün, 58

Afrika, 60
Fas, 62
Mısır, 64
Gana, 66
Tanzanya, 68
Namibya, 70
Güney Afrika, 72
Madagaskar, 74

Kuzey Amerika, 76
Kanada, 78
ABD, 80
Meksika, 82

Güney Amerika, 84
Ekvador, 86
Peru, 88
Brezilya, 90
Şili, 92

Okyanusya, 94
Avustralya, 96
Yeni Zelanda, 98
Fiji, 100

Kuzey Kutbu, 102
Antartika, 104

Ülke Bayrakları,106

Arka Kapak Yazısı

Dünyanın binbir harikası ve ilginçliği arasında rengârenk bir yolculuk.

İzlanda’nın buzulları, Mısır’ın çöl kervanları, Avustralya’nın ornitorenkleri, Madagaskar’ın dev baobab ağaçları, Meksikalıların garip bayramları ve Charlie Chaplin’den Halide Edip Edivar’a ülkelerini gururlandıran şöhretler. Sadece coğrafi bilgileri değil, bir ülkeyi diğerinden farklı yapan karakteristik yönlerini de sunan 52 tasarım harikası harita.

Devasa buzullardan küçücük böceklere, dünyamızın barındırdığı akılalmaz çeşitliliği ve göz alıcı renkleri kutlamak için hazırlanmış görsel bir festival.

37 dilde 3 milyon üzerinde okur…

Künye

Kitabın Adı
Atlas: Kıtalar, Denizler ve Kültürler Arası Yolculuk Rehberi

Yazar
Aleksandra Mizielińska ve Daniel Mizieliński

Çevirmen
Hevdan Sönmez ve Emre Ülgen Dal

Sayfa Sayısı
112 sayfa

Yayıncı
Domingo Yayınevi

İlk Baskı
Ağustos 2019 

Baskı Sayısı
8 (Sekiz)

ISBN
978-605-4729-73-9

Kitapsever Mecralarda Atlas: Kıtalar, Denizler ve Kültürler Arası Yolculuk Rehberi

Yazı Notları
İlk Yayın Tarihi, 25/11/2021
Boosted Uygulaması Ölçümüne Göre,
Çalışılan Gün, 3 gün
Çalışma Süresi, 2 saat 11 dakika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir