Okuma Süresi: 3 dakika

Nasıl daha fazla enerji harcarız sorusuna yanıt verirken, hiç lafı dolaştırmayalım ve doğrudan konuya girelim: Daha fazla enerji tüketimi, daha fazla fiziksel hareket ile gerçekleşecektir. Bu nedenle miskinlik yaparak daha fazla enerji harcamamız ne yazık ki mümkün değil. Eğer kilo vermek istiyorsak, hedefimiz doğrultusunda ilerlemek için önce bu durumu kabul etmemiz gerekiyor.

Tabii ki fiziksel hareketliliğimizi arttırmak için atabileceğimiz adımlar bulunmakta ancak sürecin en başında yapmamız gereken en temel ve önemli şey düşünce yapımızı değiştirmek.

Düşünce Yapınızı Değiştirin ve Her Durumu Bir Fiziksel Etkinlik Fırsatı Olarak Değerlendirin!

Hayatta kalma dürtüsü ile geliştirdiğimiz kalıplaşmış davranış refleksi, tercihen enerji sarf ettirecek eylemlerden kaçınma, illa bir şeylerin yapılması gerekiyorsa da olabilecek en kısa yoldan ve en az zahmetle, en az enerjiyi harcayarak o eylemi gerçekleştirme, fırsat buldukça da koltuk, kanepe gibi yumuşak zeminlere devrilme şeklindedir.

Bu nedenle genel olarak, olabildiğince az yürümek ve az hareket etmek alışageldiğimiz bir durumdur. Karşılaştığımız belli olaylara belli şekilde tepki vermemiz biraz da refleksleştiği için, bu değişimi uygulamak ilk başlarda biraz zor olabilir. Bununla birlikte eğer daha sağlıklı olmak ve kilo vermek istiyorsak olaylara karşı beynimizin verdiği tepkileri, düşünce yapımızı bir başka deyişle paradigmayı değiştirmemiz, olayları ele alırken düşüncelerimize ve yanıtlarımıza refleks değil bilinç düzeyinde hakim olmamız, yapılması gereken her işi bir enerji harcama fırsatı olarak görüp değerlendirmemiz gerekmektedir.

Bu zihinsel değişikliği gerçekleştirip, her zaman en zahmetsiz yolu seçme refleksimizi bırakacak düşünce tarzımızı değiştirmek, daha hareketli bir yaşam sahibi olmanın önündeki ilk ve en büyük engeldir. Bu değişikliği gerçekleştirdiğimiz ölçüde, kendi eylemsizliğimizi aşabilecek ve kilo almamızı teşvik eden alışkanlıklarımızı yıkmamız mümkün olacaktır.

Düşünce Değişimine Birinci Elden Bir Örnek

Tam da bu konuda yaşadığım bir tecrübe, anlatmak istediğimi netleştirip, örnekleyecektir. Bendeniz, kilo verip sağlıklı bir birey olmaya çalıştığım süreçte, ailecek evin alışverişini yapıp, yaşadığım yere yakın bir bölgede bulunan ATM’lerin önünden geçip evi gelmiş, eşyaları yerine yerleştirdikten biraz dinlenme amacıyla sonra koltuğa uzanmıştım. Gövde ağırlığımı beni dinlendirecek kanepeye koymuştum ki, eşim SosyalAnne ATM’den para çekmeyi unuttuğunu ve mutlaka çekilmesi gerektiğini belirterek “Sen gidip, çeker misin?” diye sordu. Eğer eski düşünce yapısında olsaydım, kuvvetle muhtemel vereceğim tepki, yorulmuş ve koltuğa oturalı saniyeler olmasına rağmen evden yine bir iş için çıkma önerisine kızmak ve söylenmek olurdu. Ancak ben tam tersine bu durumu, fazladan bir yürüme ve enerji harcama fırsatı olarak gördüm ve bu duruma gayet olumlu yaklaştım ve hemen kalkıp yapılması gerekeni gerçekleştirdim.

Tam da bu örnekte olduğu gibi, olaylara karşı bakış açımızı ve düşünme yapımızı bu doğrultuda değiştirmek, her olayı daha fazla enerji harcamak ve hedefimize ulaşmak için önümüzdeki engelleri aşmamızı sağlayan bir fırsat olarak görmek, hedeflerimiz doğrultusunda önemli bir kilometre taşı olacaktır.

Bu değişimi yaparsak her fırsatı değerlendirebilir, daha sonrasında da Daha Hareketli Olmanın 9 Kolay Yolu‘ndan faydalanarak hareketliliğimizi arttırabiliriz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir