Okuma Süresi: 6 dakika

İnsanoğlunun kurduğu medeniyetin, bilişim çağı denilen ve oldukça hızlı değişimlerinin gerçekleştiği bir zaman diliminde yaşıyoruz. Çevremizdeki teknolojik ürünlerin çeşitliliğinden ve erişilebilirliğinden dolayı çocuklarımızın teknoloji ile ilişkilerini nasıl yönetebileceğimiz üzerine kafa yormak kaçınılmaz oluyor. Başta da cep telefonları ve tabletler ile geçirdikleri zamanlar hakkında… İşte bu konu üzerinde ne yapalım diye düşünürken, imdadımıza Google’ın Family Link uygulaması yetişiyor. Peki Google Family Link nedir? Bu arayışımıza nasıl derman olabilir? 

Google Family Link, adı üstünde, ebeveynlerin elektronik cihazları ile çocukların veya gençlerin cihazları arasında bir “bağlantı” oluşturan bir yazılım. Ebeveyn cihazına Google Family Link Ebeveynler İçin yazılımı, çocukların veya gençlerin cihazlarına da Google Family Link uygulaması kuruluyor. Bu aşamadan sonra ise, Google Family ile çocukların ve gençlerin internette gezinirken, oyun oynarken ve cihazın kendisini kullanırken, belirli kurallar çerçevesinde hareket etmesini sağlamak mümkün olabiliyor. Bu kurallara ve çizilebilecek sınırlara bir bakalım isterseniz…

Etkinlikleri Görüntülemek ve Sürelerini Düzenlemek

Çocuğunuz cihazında -doğal olarak- birçok farklı uygulamayı kullanabilir. Etkinlikleri görüntüleme özelliği sayesinde, cihazı kullanırken hangi uygulamayı ne kadar süre ayırdığı, hangi uygulamaya ne kadar kullandığını görmek mümkün.

Ayrıca her uygulama bazında belirli bir kullanım süresi belirlemek ve cihazı kullanımına ilişkin olarak onlara yardımcı olabilme imkanı da var.

Cihazın Uygulamalarını Yönetmek

Cihaza kurulmak istenen uygulamalar ebeveyn onayı gerektirmektedir. Bu nedenle Google Play Store’dan indirilmek istenen uygulamaların kurulumunu, ebeveynin cihazına gelen bir bildirim ile onaylamak veya reddetmek mümkün.

Yine uygulama aracılığı ile, çocuğunuzun Google Play Store’da hangi kısıtlamalara göre (yaş gibi) uygulamalara erişebileceğini belirleme imkanı da mevcut.

İstenirse, belirli uygulamaları gizlemek de mümkün.

İnternetteki Sitelere Erişimi Belirlemek

Uygulamanın bir başka özelliği olarak, Chrome üzerinden oturum açtığında, internet tarayıcının tüm sitelerine erişmesine izin vermek veya yetişkinlere yönelik sitelere erişimi engellemek veya yalnızca belirli sitelere erişmesine izin vermek de mümkün.

Ekran Başında Kalma Süresini Belirlemek

Google Family Link’in en önemli özelliklerinden birisi de, çocuğunuzun cihazı ne kadar süre kullanabileceğini belirlemek. Haftanın her bir günü için ayrı ayrı, cihazın ne kadar süre kullanılacağını belirleyebiliyor, belirlenen süre bitince de cihazın otomatik olarak kullanıma kapanmasını sağlayabiliyorsunuz.

Yine cihazın gün içinde kullanılabileceği zaman aralığını belirlemek de mümkün. Yani sabah belirli bir saatten, akşam uyku saatine kadar hangi zaman diliminde cihazın kullanılabileceği ayarlanabiliyor.

Bu iki özellik ebeveynler ile çocuklar arasındaki en büyük gerilimi oluşturan, cihaz kullanma süresini belirleyebilmek ve gerilim yaratan potansiyeli tabiri caizse “topraklamak” olası.

Cihazı Gerektiğinde Kilitleyebilmek

Belirlenen kullanım süreleri ve zaman aralıklarının dışında cihazın, yemek saati olması gibi herhangi bir nedenle kilitlenmesi gerekmesi halinde, tek bir tuşa basarak cihazın kullanımını kilitleme imkanı da mevcut.

Çocuğunuzun Konumunu Bilmek

Tüm bu özelliklerin dışında, belki de uygulamanın en yararlı özelliklerinden birisi de çocuğunuzun (çocuğunuzun cihazının) nerede olduğunu tespit edebilme imkanı. Çocuğunuz okula gitti mi, eve geldi mi, arkadaşları ile beraber mi gibi soruların yanıtlarını, Google Family Link üzerinden kolayca alabilmek mümkün.

Acil bir durum olması halinde -Allah korusun- cihazın konumunu tespit edebilmek, oldukça önemli -hatta belki de hayati- bir özellik.

Peki Bu Yazılımı Kullanmak İçin Ne Gerekli?

Bu uygulama Google’ın ücretsiz sunduğu bir uygulama ve esasen Android cihazlar için tasarlanmış. Bununla birlikte uygulamanın Apple cihazlar için tasarlanmış bir sürümü de mevcut. Bu kapsamda kendi cihazınıza göre ilgili bağlantıya tıklayıp, uygulamaya erişip, uygulamanın yönlendirmelerini takip ederek kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Bununla birlikte yazılımın işletim sistemine ilişkin belirli gereksinimleri mevcuttur.

Android cihazlarda,

 • Çocuklar için Android 7.0 ve sonraki sürümler,
 • Yetişkinler için ise Android 5.0 ve sonraki sürümler,

olması gerekiyor.

Apple cihazlarda ise iOS9 ve sonraki sürümlere sahip Apple cihazlarda kullanılabilir.

Güncel işletim sistemi uyumluluğu için Family Link’in Cihaz Uyumluluğu sayfasını inceleyebilirsiniz.

Tabii bir de tüm bu belirtilen özellikleri kullanabilmek için sizin ve çocuğunuzun cihazının internete erişir olması gerektiğini de vurgulamaya gerek yoktur sanırım.

Bizim Deneyimiz

Bugün teknolojinin çocuklar için çok büyük fırsatlar sunduğuna inanan ebeveynleriz. Ancak teknolojinin yapısı ve çocukların eğlenceye yönelik eğilimleri nedeniyle bu akıllı cihazların kullanımının yararları olmakla birlikte, doğru kullanılmadığı takdirde zararları olması da mümkün. Bu nedenle bu akıllı cihazları akıllıca kullanarak, onların sunduğu imkanlardan azami seviyede yararlanmak adına bu uygulamayı kullanmak uygun olduğu kanaatine sahibiz. SosyalAnneBaba olarak bu uygulama ile,

 • Çocuklarımızın saatlerce aynı uygulamaları kullanmasının önüne geçiyor,
 • Uygulama başına bir süre ayarlayarak, başka başka uygulamaları da kullanmasını sağlıyor,
 • Uyku vakti gelmesine rağmen hala akıllı cihazları kullanıyor bir şekilde bulmuyor,
 • Gerekmesi halinde, konumlarını takip edebiliyor,
 • Ve en önemlisi tüm bunları yaparken onlarla bir gerilim yaşamadan bir çözüme, ulaşabiliyoruz.

Bununla birlikte bu uygulamayı kurmadan önce, yapılması gereken bir şey olduğu düşüncesindeyiz. Bu da, çocuklarımıza duyduğumuz saygı çerçevesinde ve bu uygulamayı neden kullanmak durumunda olduğumuzu, açık bir dille çocuklarımız ile paylaşmak…

Biz, bu uygulamayı çocuklarımıza,

 • Akıllı cihazları ne kadar kullanması gerektiklerini kestiremedikleri,
 • Çocuk olmaları nedeniyle, bu cihazları kulllanırken zamanlarını gerektiği şekilde yönetemediklerini,
 • Bu cihazları uzun süreler boyunca kullanarak gözlerini yordukları,
 • Farklı farklı uygulamalar kullanıp daha başarılı bireyler olabileceklerini,
 • Uykuya geç yatmanın onların hayat kalitesini düşürdüğünü ve büyümelerinde sıkıntı yarattığı,
 • Tüm bunları, bu uygulama kullanmadan yapmaya çalışınca, bir gerilim oluştuğu ve bu durumu ebeveynler olarak istemediğimizi,
 • Bütünde bu uygulamanın hem onların hem de ebeveynler olarak bizlerin yararına olduğunu,

anlatarak kurduk. Bir başka önemli bir nokta da, uygulanacak kurallardan herhangi bir sıkıntıları olduğunda veya değişiklik talepleri olması durumunda, düşüncelerini paylaşmalarını ve o konuyu karşılıklı görüşüp ortak bir noktada buluşabileceğimizi söyledik. 

Çocuklarınızı bir yetişkin gibi karşınıza alıp, akıllı cihazlarını doğru bir şekilde kullanmayı öğrenene kadar, bu uygulamanın yardımcı olacağını belirtmek yerinde olacağı düşüncesindeyiz. Ki bu yazıyı yazma nedenimiz de biraz bu… 

Biz bu giriş ve gelişme ile, güzel bir sonuca erişmiş durumdayız. Bugün, Sosyal Oğlan ve Sosyal Kız farklı farklı uygulamaları kullanarak kendilerini farklı alanlarda geliştirmekte, kitap okumaya fırsat bulmakta ve istediği başka etkinlikleri de gerçekleştirebilmekte…

Kafanıza Takılan Sorular Varsa… 

Uygulama hakkında daha fazla merak ettiğiniz konu bulunuyor ise Google Family Link’in Sıkça Sorulan Sorular adı bölümüne erişebilirsiniz.

“Haydi Kuralım!” diyorsanız da sizleri aşağıdaki bağlantılara alabiliriz.

Android

Yetişkinler İçin

Gençler ve Çocuklar İçin

iOs

Yazı Notları
İlk Yayım Tarihi, 20/02/2020
Boosted Uygulaması Ölçümüne Göre,
Çalışılan Gün, 2 gün
Çalışma Süresi, 1 saat 47 dakika

4 thoughts

 1. Kurdugumda ilk başta iyi gidiyordu sonra İlk telfonumda hata verdi çocukların tableti kilitli kaldı çocuklar tabletle ders yapıyordu şimdi mağdur olduk lütfen bir an önce hesabımı sıfırlayın acil derslere giremiyoruz

  1. Merhabalar, ben Google’ın bir parçası değilim, yazılımın tanıtımını yapan bir yazı yazdım sadece. 🙂
   Yazılımı ben de kullanıyorum, bir sıkıntı yaşamadım. Eğer cihazlara erişmekte sorun yaşıyorsanız, Google’ın internet sayfalarından konu hakkında yardım almayı deneyebilirsiniz.

 2. Bir akrabaya önerdim. Sizin bu sayfayı da link olarak gönderdim. Çok faydalı bir tanıtım olmuş. Her eve lazım.!

  1. Hem de nasıl. Bu uygulama sayesinde çocuklar ile aramızda gerilim hiç kalmadı telefonların kullanılması konusunda. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir