Okuma Süresi: 4 dakika

1933 yılında bu meşhur fotoğrafın çekildiği yer olan ve bendenizin de memleketi Uşak, İç Ege’de yer alan değişime açık, hızlı büyüyen bir Ege şehirdir. Kuzeyden başlayarak saat yönünde Kütahya, Afyon, Denizli ve Manisa ile komşu olan Uşak, İstanbul – Antalya hattının hemen yanı başında, Ankara – İzmir hattının ise üzerinde yer almaktadır. Hem iklim açısından, hem de kültür havzası açısından, kıyı Ege ile İç Anadolu arasında kalan ve daha ziyade de kıyı Ege’ye yakın olan Uşak, sahip olduğu güzellikler ile gezilmesi gereken illerimizden birisidir.

İsterseniz gelin önce sevgili Fevzi Ünlü’nün büyük bir emeği olan Uşak İçin Söyle adlı çalışmayı, Uşak sanatçıların söylediği Uşak eserlerini, 4K kalitesindeki Uşak görüntüleri eşliğinde izleyip, daha sonra da Uşak’ta gezilecek yerler nerelerdir bir bakalım.

Uşak Müzesi

Batı Anadolu’da yaşamış olan Lidya Uygarlığı’nın, krallarından Kral Karun, ya da diğer bilenen adlarıyla Kroisos veya Krezüs, M.Ö. 560 – M.Ö. 540 tarihleri arasında yaşamıştır. Kendi adına sikke bastıran ilk kral olan Kral Karun, aynı zamanda oldukça zengin bir kral olarak hayatını sürdürmüştür. “Karun gibi zengin” deyişinin de ilham kaynağı olan, Lidya Kralı Karun’a ait çıkarılan ve nadide eserlerden oluşan hazine de Uşak’ta gün yüzüne çıkarılmıştır.

Bugün Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yeni inşaa ettiği Uşak Müzesi’nde sergilenmekte olan Karun Hazineleri, oldukça nadide eserler içermektedir. Eserliğin bu nadideliği nedeniyle de, Uşak Müzesi ziyaret edilmesi gereken müzelerdendir.

Blaundus Antik Kenti

Uşak İlinin, Ulubey ilçesinde yer alan Blaundus Antik Kenti bulunduğu bölge ve etkileyici görseller veren kalıntıları ile dikkat çeken tarihi eserlerdendir. Hali hazırda kazıların devam ettiği şehir -özellikle bahar aylarında- ortaya çıkan enfes kekik ve diğer bitkilerin kokularının arasında gezilesi yerlerden birisidir.

Ayrıntılı bir şekilde tanıttığımız Blaundus Antik Kenti bölgede görülmesi gereken eski şehirlerdendir.

Clandras Köprüsü

İlk bakışta Mostar Köprüsünü andıran Clandras Köprüsü Uşak’ın Karahallı ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Banaz çayı üzerinde bulunan köprünün hemen yanında, bölgede yer alan küçük bir hidroelektrik santralının kanalından atılan su ile, yüksekten düşen küçük bir su şelale de yer oluşmuştur.

Ayrıntılı bir şekilde tanıttığımız Clandras Köprüsü, özellikle baharda oldukça yeşil bir hale bürünen köprü ve çevresi gezilmesi keyifli ören yerlerindendir.

Uşak Ulubey Kanyonu

Uşak Ulubey Kanyonu, adından da anlaşılabileceği üzere Uşak ili Ulubey ilçesinde yer almaktadır. Dünyanın ikinci büyük kanyonu olan kanyon, son dönemlerin turist çeken doğal güzelliklerinden birisidir. Seyir terası, dinlenme tesisleri ile birlikte saatlerin geçirebileceği ve görülmesi gereken yerlerden biridir.

Uşak Ulubey Kanyonu hakkında daha ayrıntılı bilgiye Uşak Ulubey Kanyonu gönderimizden ulaşabilirsiniz.

Taşyaran Vadisi

Uşak’ın ilginç doğal güzelliklerinden birisi de Gediz’e katılan İmren Deresi’nin aşındırarak oluşturduğu Taşyaran Vadisi’dir. Çok değişik kaya oluşumlarının bulunduğu vadide, soğuk geçen kış aylarında, akarsuyun cam gibi şeffaf şekilde donduğu da söz konusu olmaktadır. Uşak’a İzmir istikametinden gelirken veya Uşak’tan İzmir istikametine doğru giderken görülebilecek vadide, dinlenebilecek yerler de bulunmaktadır.

Taşyaran Vadisi hakkında daha ayrıntılı bilgiyi, Taşyaran Vadisi gönderimizden alabilirsiniz.

Peki siz bu yerlerden birinde bulundunuz mu? Uşak’ta gezilecek yerler nerelerdir önerileriniz var mı? Söz sizlerde… 🙂

Yazı Notları
İlk Yayım Tarihi, 13/02/2020
Son Güncelleme Tarihi, 19/03/2020
Boosted Uygulaması Ölçümüne Göre,
Çalışılan Gün, 2 gün
Çalışma Süresi, 2 saat 51 dakika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir