Okuma Süresi: 2 dakika

MTA Tabiat Tarihi Müzesi ülkemizin ve Ankara’nın yeterince bilinmeyen ancak alanındaki en önde gelen müzesidir. Gelin bu bu önemli müzeyi yani MTA Tabiat Tarihi Müzesi’ni kısaca tanıyalım ve ardından gezelim…

Müzenin Özellikleri

MTA Tabiat Tarihi Müzesi, Türkiye’nin ilk ve en büyük tabiat tarihi müzesidir. Bu müze, ülkemizde maden aramaları ve hammadde kaynaklarını araştırmak için kurulmuş olan Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün (Eski Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü) çalışmaları kapsamında bulunan örneklerin sergilenmesi amacıyla kurulmuştur. 

Bugün Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün arazisinde kendisine ait tasarlanan bir binada hizmet veren müze, içerdiği farklı ve önemli eserler ve sergiler ile, bilim tarihi açısından ülkemizdeki önemli yerlerdendir. 

Müzedeki bölümler, uzaydan dünyaya gelecek şekilde tasarlanmış. Buna göre, üç katlı müzenin giriş katından başlayarak uzay, güneş sistemi, gezegenler, daha sonra dünyanın ilk evreleri, ilerleyen bölümlerde de fosiller, canlılardan örnekler ve çeşitli maden ve kaya örnekleri yer almaktadır.

Dikkat Çeken Eserler

Müzede birçok eser bulunmakla birlikte,

  • ABD’nin 1969 yılında aydan getirdiği ve diğer ülkelere hediye ettiği, bizim ülkemize de hediye edilen ay taşı,
  • Kahramanmaraş Müzesi’ndekine benzeyen Maraş fili fosili,
  • Etobur dinozor iskeletleri,
  • Dev balina iskeleti,
  • Kesitindeki halkalardan 1330 yılında Borçka ormanlarında filizlendiği anlaşılan bir doğu ladini,
  • Benzerlerini Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde görebileceğinizi, M.Ö. 2000 başlarına ait Kültepe – Kaniş (Kayseri)’de bulunan Anadolu ile Mezopotamya arasında metal ticareti yapıldığını belgeleyen eski Asur dilindeki tabletler,

gibi eserlerin dikkat çektiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Sözün Özü

Uzaydan başlayarak, dünyamızın birçok aşamasını ve özelliklerinin sergilendiği, ülkemizde bilim tarihi alanında birinci olan MTA Tabiat Tarihi Müzesi mutlaka gezilmesi gereken müzelerden birisidir. Birçok müzesi ve tabii ki Anıtkabir’ı bulunan Ankara’da, Anadolu Medeniyetleri Müzesi ile birlikte mutlaka ziyaret edilmesi gereken müzelerden birisidir. 

Künye

Adı, MTA Tabiat Tarihi Müzesi
İli, Ankara
İlçesi, Çankaya
Adres, Çukurambar Mahallesi Öğretmenler Caddesi No:33
Konumu, 39°54’07.8″N 32°47’55.3″E
Telefon, 0 312 201 23 96 / 97
e-Posta, muze1@mta.gov.tr
Ziyaret Ücreti, Ücretsiz
MüzeKart, Geçerli değil (gerekli de değil)
Konum Bilgileri

MTA Tabiat Tarihi Müzesi’ni Daha Yakından Tanıyın

Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğü’nün kurmuş olduğu sanal müze ziyaret sitesi ile müzeyi oturduğunuz yerden gezebilirsiniz.

Yazı Notları
İlk Yayın Tarihi, 08/10/2020
Boosted Uygulaması Ölçümüne Göre,
Çalışılan Gün, 3 gün
Çalışma Süresi, 1 saat 20 dakika

2 thoughts

  1. Güzel bir müzedir. Böyle müzelerin daha da artması ve gelişmesi iyi olur. Bilgilendirme yazısı için teşekkürler

    1. Evet katılıyorum. Hem böyle müzelerin artması, hem de bu müzelerin daha da geliştirilmesi lazım. MTA Tabiat Tarihi Müzesi gerçekten önemli bir müze, ancak güncel müzecilik teknikleri ile daha de geliştirilmeli kanaatimce.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir