Okuma Süresi: 6 dakika

Evde keyifli bir şekilde zaman geçirebileceğimiz bugünlerde, akıllıca bir karar alarak, yeni bir dil öğrenmeye başlayabilir veya bildiğimiz yabancı dil yetkinliğimizi ilerletmek adına bir şeyler yapabiliriz. Çok yoğun olmasa da, düzenli bir çalışma ile yabancı dil seviyemizde ciddi fark yaratmak mümkün. Uygun vaktimizin olduğu -her koşulda da uygun vakit vardır aslında- bu günleri değerlendirip, yabancı dilimizi nasıl geliştirebiliriz gelin bir bakalım.

Önce Kafalardaki Sınırlar…

Diller insanoğlunun iletişim kurma ihtiyacı ile ortaya çıkmıştır. Tüm diller gibi sizin öğrendiğiniz dilin de temel amacı, o dili kullanan insanlar ile iletişim kurabilmektir. Bu nedenle öğrendiğiniz yabancı dilde iletişim kurabilecek seviyeye gelmenin ve gelişiminin en başta gelen şartlarının,

 • Çalışarak ve tekrar ederek, oldukça ilerleyebileceğinize kalben inanmak,
 • Öğrenmede tekrarın taşıdığı önemin tam anlamıyla farkına varmak,
 • Temel hedefin iletişim olduğuna inanan bir bakış açısını merkezinize almak,
 • Bir öğrenme sürecinde hatanın yapabileceğini, hatta öğrenmek için hata yapmak gerektiğinin farkına varmak ve her hatayı bir öğrenme fırsatı olarak görmek,

olduğu düşüncesindeyim. Bu hususları kabul eden ve içşelleştiren bir bakış açısına sahip olursanız dil öğreniminde hızlı bir gelişim sağlayabileceğinizi söylemek mümkündür.

Özgüven Oluşturun

Belirttiğimiz üzere diller iletişim kurmak için vardır. Bu nedenle insanlarla iletişim kurarken rahat olmak adına -yanlışıyla doğrusuyla- bir insan ile iletişim kurmak suretiyle dili kullanmak önemlidir. Tam da bu fikre koşut olarak, ilk aşamada, ayna karşısına geçip ister belirlediğiniz bir konuda, isterseniz de günlük bir sohbet şeklinde yabancı dilde konuşma çalışması yapmanız yerinde olacaktır.

Ayna karşısında böyle bir çalışma gerçekleştirmeniz, hem gerçek bir insan ile muhatapmış gibi odaklanmanızı sağlayacak, hem de karşınızda yabancı dilde konuşan bir insan varmış gibi sizi kendinize dinlettirecektir. Bu anlamda ayna karşısında böyle bir çalışma yapmak, gerçek bir iletişim için bir benzetim (simülasyon) etkisi oluşturacaktır.

Düzenli şekilde ayna karşısında konuşma çalışması yaparak, hata yapmaktan korkmayan ve düşündüğünü yabancı dilde iletebilen birisi haline gelebilirsiniz. Yalnız bu noktaya birkaç çalışma ile ulaşılamayacağının ve gelişimin devamlılık arz etmesi koşuluyla gerçekleşeceğininin farkında olmak gerekmektedir. Bu devamlılığı tesis ederek, her gün 15 dakika (ya da sizin belirleyeceğiniz bir süre boyunca) ayna karşısında konuşmak, gözle görülür bir seviyede kendini ifade edebilme rahatlığını ve özgüveni sağlayacaktır. 

Okuyun, Okuyun, Okuyun!

Okumak bir dildeki temel etkinliklerden birisidir. Dilin kurgusunu ve mantığını anlamak açısından gerekli olduğu kadar, okuduğunu anlayabilme yeteneğini geliştirebilmek adına da gerekli bir eylemdir. Bu nedenle yabancı dilimizi nasıl geliştirebiliriz sorusunun yanıtlarından birisi de o dilde okuma yapmaktır.

Kendinizi geliştirmek istediğiniz dilde okuma yetkinliğinizi arttırmak için,

 • İster belirlediğiniz dilde bir kitabı her gün belirli bir süre için, 
 • İster internetteki değişik sayfaları,
 • İster Quora gibi hem sosyalleşebileceğiniz hem de insanların sorularına yanıtlar verilen kümelerde yazılanları,
 • İster ilgilendiğiniz bir konuda -örneğin yemek kültürü- yabancı kaynakları,

günlük olarak okuyun,

Burada okuma işini uzun tutmaktan ziyade her gün düzenli olarak okumak, gelişim ve uygulanabilirlik açısından daha akıllıca olacaktır.

Dinledikçe Anlar İnsanoğlu…

Kişinin etkin olduğu bir faaliyet olmasa da, dinleme önemli bir öğrenme yöntemidir. Bugün her birimizin öğrenmiş olduğu yegane dili, anadilimizi, o dili kullananları dikkatlice dinleyerek öğrendik. Bu nedenle dinleyerek öğrenmek adına,

 • Youtube’da, kendinizi geliştireceğiniz dilde bulunan sayısız kanallardan istediklerinizi izleyip, dinleyebilir,
 • Netflix gibi platformlarda, ilgilendiğiniz dildeki yapımları -Türkçe değil, o dildeki altyazıları da açarak- asıl dilinde izleyebilir,
 • Öğrenmek istediğiniz dil için internette bulunan sayısız podcast yayınlarından ister dil öğrenmekle odaklı olan podcastleri, isterseniz de ilgi alanınıza giren bir konuda podcast yayınlarını dinleyebilir,

söylenenlerini, hızlı bir şekilde anlayabilecek bir yetkinliğe adım adım yaklaşabilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, her gün farklı farklı şeyleri dinlemek yerine, sık sık aynı yapımları dinleyerek, dinlediklerinizi hazmetmek ve onların kafanıza kazınmasını sağlamak olacaktır. Belirlediğiniz yapımları yeterince dinlediğiniz takdirde, o yapımlardaki cümle yapılarını ve kalıpları, daha sonra konuşmaya çalışırken kullandığınızı ve konuşma yeteneğinizin geliştiğini farkedeceksiniz. Öğrenmede tekrarın gücü

Yazın!

“Yazmak mı? Ben ana dilimde bile yazmıyorum ki!” demeyin. Yazmak sizleri, beyninizdeki uçuşan sözcükleri mantıklı bir yapıda ve bütünsel kurgu içinde bir araya getirmeye zorlayacaktır. Bu da dilin kendisine ait olan sözcükler ile yapıları zihninizin gündemine getirecek ve sizi o dilde düşünmeye yönlendirecektir.

Ayrıca yazdıkça o dilin kurallarını kullanacak, yazdıkça o dilin temellerini zihninize kazıyacaksınız.

Neyleyim Öğrendiklerimi, Konuşmayınca…

Bu kadar gayretin nedeni o dilde ilerlemek ve dillerin amacı da iletişim kurmak olduğuna göre, öğrendiğiniz o dil ile gerçek insanlarla iletişim kurmak şarttır. Bu kapsamda, eğer kendinizi geliştirmek istediğiniz dil ev halkı ile beraberce kullanabileceğiniz bir dil ise, o dilde iletişim kurmak akıllıca bir seçenek olacaktır. Zira o dili doğrudan hayatın içinde hatta evinizde kullanabilmek olabilecek en iyi seçenektir.

Eğer ev halkının bu sürece dahil olabilmesi mümkün değilse de, arkadaşları veya tanıdıkları bu sürece katabilirsiniz. Anlık mesajlaşma yazılımları ile bir araya gelerek günlük olarak görüntülü ve sesli iletişim kurmak bir başka seçenek olacaktır.

Son seçenek ise, çevrimiçi iletişim kurulmasının mümkün olduğu ve iletişim yeteneklerinizi geliştirmenize ücretli veya ücretsiz olarak yardımcı olacak çevrimiçi hizmetlere başvurmak olacaktır.

Tüm Etkinlikler İçin…

Konuşmak, okumak, dinlemek ve yazmak beynimizde farklı farklı kısımları devreye sokmaktadır. Bu nedenle bu eylemleri gerçekleştirdikçe, beyninizin ayrı ayrı kısımları geliştirmektedir.

Öte yandan bir dil öğrenmek ya da bir dilde gelişmek, biyolojik açısından için oldukça masraflı1 bir faaliyettir. Bununla birlikte, yabancı bir dil öğrenmenin kazandırdıkları tahminlerin oldukça ötesindedir.

Bu nedenle, küçük de olsa düzenli çalışmalarla, istikrarlı bir süreç yürütmeniz halinde, birçok kazanımlarınız olacak, kendinizi geliştirip farklılaştıracak, her şeyden önemlisi de eğleneceksiniz.

Geçirmekte olduğumuz günler, yabancı dilimizi nasıl geliştirebiliriz üzerinde düşünmek için uygun bir zaman dilimi. Yeni bir dil öğrenmek adına doğru yazılımı seçerek, yeni bir dile başlamak veya bildiğiniz bir dildeki yetkinliğinizi ilerletmek hem doğru bir karar olacak, hem de evde nasıl keyifli zaman geçer sorunuza bir yanıt olacaktır.

Gelin, beraber bir yola çıkalım ve hem çevrenize ve varsa çocuklarınıza örnek olmak adına, yabancı dil yetkinliğimizi geliştirelim.

Yazı Notları
İlk Yayın Tarihi, 09/04/2020
Son Güncelleme Tarihi, 08/10/2020
Boosted Uygulaması Ölçümüne Göre,
Çalışılan Gün, 3 gün
Çalışma Süresi, 3 saat 52 dakika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir