Okuma Süresi: 2 dakika

Uşak Taşyaran Vadisi, Eşme ilçesinde yer alan ve su, rüzgar ve yer hareketleri ile oluşmuş bir doğa eseridir. Vadinin en tabanından başlayarak farklı renklere bürünmüş olan kaya katmanları değişik şekilleri ile ilginç bir görsel oluşturmaktadır.

Vadinin Konumu

Yenişehir köyü yakınlarındaki bulunan Taşyaran Vadisi, Uşak-İzmir yolu üzerinde Kula yakınlarında yer almaktadır. Uşak şehir merkezine 45 kilometre mesafede yer alan vadiye, Taşyaran Vadisi tabelasını takip edip yaklaşık 1,5 km süren yoldan sonra kanyona ulaşabilmektedir.

Vadinin Özellikleri

Taşyaran Vadisi, Gediz’e katılan İmren Deresi’nce, bölgedeki zemindeki kayaların yarılması ve binlerce yıldır aşındırması ile oluşmuş ve girintili çıkıntılı bir hal almıştır. Yerbiliminde gnays denilen kayalıklar, magmatik veya tortul kayaçların başkalaşıma uğraması ile oluşmuş metamorfik kayaçlardır. Bu başkalaşım sonucu ortaya çıkan renk değişimleri ve manzarası ile ressamlara, değişik kaya oluşumları ile heykeltraşlara ilham verecek güzelliktedir. Bu güzelli dışında, derin vadinin dibinden akan sular kışları güneş görmediği için donan ve yer yer 30-40 santimetreyi bulan saydam buz tabakasının altında akarsuda yüzen balıkları görmek ve onları izlemek de mümkündür.

Vadide 2,5 kilometre uzunluğunda da bir bir yürüyüş alanı bulunmaktadır. Taşyaran Vadisine gitmişken kısa bir yürüyüş yaparak, oluşan bu “sanat eserinin” her bölümünü inceleyip, seyredebilirsiniz de.

Son Söz

Uşak Ulubey Kanyonu gibi, yerküremizin değişik eserlerinden birisi olan Taşyaran Vadisi, Clandras Köprüsü ve Blaundus Antik Kenti ile birlikte Uşak’ta görülmesi gereken yerlerden birisidir. Özellikle Uşak – İzmir istikametinde bir yolculuk halinde iseniz, hem bir doğa güzelliğini görmek hem de nefeslenmek adına ziyarette bulunmak doğru olacaktır.

Künye

Adı, Taşyaran Vadisi
Tarihi, Belirsiz
İli, Uşak
İlçesi, Eşme
Konum, 38° 37′ 36.5988″K ve 28° 56′ 57.1164″D
Ziyaret Ücreti, Ücretsiz
MüzeKart, Gerekli Değil
Çadır Kurmaya, Uygun
Çocuklar İçin, Uygun

Görseller

Daha fazla görsel için Kültür Portalı‘na bakabilirsiniz…

Yazı Notları
Boosted Uygulaması Ölçümü
Çalışma Günü, 2 gün
Çalışma Süresi, 1 saat 39 dakika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir