Okuma Süresi: 4 dakika

Levent Yüksel’in “Beni Bırakın” adlı şarkısında geçen “Eksildi ömrümüzden kim bilir kaçıncı gün“ dizesinin anlatmak istediği gibi, yine yeni yeniden, hayatımızdan eksilen bu son yılın özsorgulamasını yapmanın zamanı geldi. Mide Mühendisi Blog’da yer alan 2022 Yılı Değerlendirmesine göre daha kısa olacak olan SosyalAnneBaba için 2022 Yılı Değerlendirmesi yazısına hızla bir bakalım.

Önce Özdeğerlendirme Konusu…

Geçtiğimiz yıl ve daha önceki yıllara ait değerlendirmelerden hatırlayabileceğiniz üzere, 2013’ten bu yana yıllık özdeğerlendirmeler yapmakta ve 2020’den bu yana da bunları birer yazı olarak hem Mide Mühendisi Blog’da hem de SosyalAnneBaba Blog’da sizlerle paylaşmaktayım.

Bu ve tüm özdeğerlendirme paylaşımlarının öncelikli amacı, Brenda Johnson Padgitt’in “Kendinizin doğru bir değerlendirmesi, büyüme ve başarı için geri bildirim sağlar.” sözündeki ana fikri taşımakla birlikte, sizlerin de kendinizi değerlendirmeniz ve önümüzdeki yıl olan 2023 yılında daha istediğiniz bir istikamette yıl geçirmeniz için ilham olmak da…

Bu güzel düşüncenin sizlerde karşılık bulması ve özdeğerlendirmelerinizi yapmanız dileğiyle…

Unutmadan, buradaki SosyalAnneBaba 2022 yılı değerlendirmesi dışında, Mide Mühendisi 2022 yılı değerlendirmesi de Mide Mühendisi Blog’da.

Blog!

Biliyorsunuz 2019 ilk haftasından başlayarak, 2019, 2020 ve 2021 yılının tamamında her haftasında, her perşembe saat 10.00’da hem burada SosyalAnneBaba’da hem de Mide Mühendisi Blog’da nitelikli içerikler paylaşmıştım. Bu yüksek sıklığı, 2022 yılının başlangıcı ile birlikte –Lezzetli Hikayeler çalışmaları için- ayda bir olacak şekilde güncelledim.

Her ne kadar yazı yazma hedefimi ayda bir olarak belirlemiş olsam da, hedefimi gerçekleştiremedim ve 

konularında yazılar yayınladım.

Bu durumun, yeni ve zaman alıcı bir çalışmaya başlamış olmamın yanı sıra, haftada bir yazma düzeninden çok daha hafif bir düzene geçişin getirdiği gevşeme de olduğu açık. Yine de şükürler olsun, son iki aydır yayın hedefim tekrar rayına girmiş durumda ve ümit ediyorum ki 2023 yılında sektirmeden, ayda bir ve yüksek nitelikli yazılar yazmaya devam edeceğim.

Kitaplar…

Mide Mühendisi Blog’da da yazdım, burası sahte başarılar, gerçeküstü iddiaların olduğu bir alan değil, gerçek ne ise onu tüm açıklığı ile yazmak ve değerlendirmek lazım, lazım ki gerçek durumu daha iyi bir durum ile değiştirebilelim.

Bu açıdan kitap okumada da, eski halimden eser yok gibi. 2020 yılında 18 kitaplık hedefimin hatırı sayılır ölçüde üzerinde bir seviyede, 25 kadar kitap okumuştum. 2021 yılı ise 12 hedefin ancak yarısı kadar, yani 6 kitaplık bir gerçekleşme ile yılı kapatmıştım. Tıpkı bu yıl, 2022’de de olduğu gibi…

2022 için 12 kitap okumayı hedefleyerek yıla başlarken, bugün yılı 6 kitap ile kapatıyor durumdayım.

📖 Keyif Verici Maddelerin Tarihi, Wolfgang Schivelbusch
📖 Yunanistan’da Türk Kahvesi, Elias Petropoulos
📖 Hesap Lütfen: Dışarıda Yemenin Leziz Hikâyesi, Ceylan Özge Kunduz, Elif Yirmibeşoğlu
📖 Mutfağın Sarayı, Yasin Baturhan Ergin
📖 Yedikleriniz Davranışınız Olur!, Deniz Orhun, Kutsi Akıllı (tekrar)
📖 Acı Şeker, Deniz Gürsoy (tekrar)

Bu konuda alışkanlıklarımı ve davranış örüntülerimi tekrar değerlendirmem gerektiği görülebiliyor. Bu nedenle, öncelikle de kitap okumak konusunda hem sizlerde hem de kendimde motivasyon sağlamak adına kaleme almış olduğum, 

yazılarını birkaç defa daha okumak yerinde olacak gibi.

Seyahat…

Covid sonrası dönemde seyahat etme alışkanlıklarımızda, covid önceki döneme tam bir dönüş yapamadık. Zira dünya artık aynı dünya değil, bizler de -istesek de istemesek de- artık aynı kişiler değiliz. Ama yine 2022 yılında,

  • Yine, yeni, yeniden Dalyan’daki Kaunos Antik Kenti’ni,
  • Bir daha Uşak Müzesi’ni,
  • Tekrardan Konya’daki Mevlana Müzesi’ni,
  • İlk kez Bursa’daki Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi‘ni,
  • İlk defa Konya’daki İnce Minare Taş ve Ahşap Eserler Müzesi’ni,
  • İlk kez Kütahya’daki Aizonai Antik Kenti’ni,

ziyaret etme fırsatını buldum.

Yılın son günlerinde de her yıl ülkemizde bulunan ve UNESCO Dünya Mirası olarak ilan edilen bir ören yerini ziyaret etme hedefim kapsamında, çok görmek istediğim Çatalhöyük’ü görme fırsatını yakaladım.

Son Söz Yerine…

Bir insanın tek bir yüzü yoktur, prizma gibi farklı farklı yüzleri yani ilgi ve uğraş alanları olur. Bu durumu göz önüne alarak, İçinde bulunduğumuz 2022’nin bu son gününde, arkamızda kalan son bir yıla baktığımda, her ne kadar bazı hedeflerimi yerine getiremesem de, kişisel anlamda önemli bir yıl geçirdiğimi söylemeliyim. Hem SosyalAnneBaba’nın babası hem de Mide Mühendisi olarak. 

2023’ü verimli ve 2022’den daha iyi geçirmek adına yapılabilecek ilk şey, geçtiğimiz yılı nasıl geçirdiğimiz konusunda bir değerlendirme yapmak ve önümüzde tertemiz bir yaprak gibi duran 2023 için isabetli hedefler belirlemek olacaktır.

Ben her ikisini de gerçekleştirdim. Sizlerin de bu fırsatı değerlendirmeniz dileğiyle…

Yazı Notları
İlk Yayın Tarihi, 31/12/2022
Son Güncelleme Tarihi, 09/01/2023
Toggl Ölçümüne Göre,
Çalışılan Gün, 2 gün
Çalışma Süresi, 1 saat 36 dakika

1 thoughts

  1. Emeğinize sağlık güzel bir değerlendirme olmuş. 👏👏👏
    Başarılar diliyorum. 👍

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir