Okuma Süresi: 6 dakika

Bilirsiniz, insan belirli zamanlarda kendisi için yeni hedefler belirler. Genellikle bu hedeflerin önemli bir kısmı da yeni yıla giriş dönemlerinde belirlenen hedeflerdir. Ben de 2016 sonlarında, 2017 yılı için bazı hedefler belirlemiş ve hedeflerden birisi olarak da İngilizce dışında bir başka dili daha öğrenmeye karar vermiştim. Bu dili de İspanyolca olarak belirleyince, İspanyolca nasıl öğrenilir araştırmaya ve eş zamanlı olarak da dili öğrenmeye başlamıştım. Geldiğim noktada yaptığım çıkarımlarımı ve deneyimlerimi sizlerle paylaşmak ve bendenize göre İspanyolca nasıl öğrenilir onu aktarmak isterim.

Hedefler ve Yeni Yıl
Hedefler ve Yeni Yıl

Önce Temel Soru: Neden Dil Öğrenmeli?

Bu sorunun yanıtı, bağımsız bir yazıyı hak ettiği kadar, ayrıntılı bir açıklamaya da ihtiyaç duyuyor. Ancak kısa bir şekilde söylemek gerekirse, yapılan araştırmalar gösteriyor ki yeni bir dilin öğrenilmesi durumunda,

 • Beyinde önemli denebilecek bir hareketlilik oluşuyor,
 • Beyinde gri madde yoğunluğunu artıyor,
 • Yaşlanmada alzheimer ve bunama gibi rahatsızlıklara yakalanma olasılığını düşüyor.

Bunlar dışında, birden fazla dilin bilinmesi ve diller arası geçiş ile birlikte, beynin dorsolateral prefrontal korteks1 denen bölümde yüksek bir etkinlik oluşur. Bu bölümün gelişmesi ile birlikte de,

 • Yönetim fonksiyonlarında,
 • Planlama,
 • Karar verme,
 • Sorun çözme,
 • Görevler arasında geçiş yapma,
 • Odaklanma,

konularında yetkinlik ciddi şekilde artmaktadır.

Tüm bu yararlar göz önüne alınınca, uzun süreli bir gayret gerektirse de, ek bir dil öğrenme konusu makul ve akıllıca geliyor.

Peki Neden İspanyolca?

Bir önceki sorunun yanıtı ne kadar nesnel ise, bu sorunun yanıtı da o kadar öznel olacak… Şahsen İngilizce ile aram hep iyi olmuştur ve İngilizceyi severek çalışmış ve öğrenmişimdir. Bununla birlikte ikinci bir dil olarak tercih etmiş olduğum; ortaokulda, lisede ve üniversitede belirli aralıklarla öğrenmeye çalıştığım Almanca ile ilişkim, ilgi duymak ile nefret etmek arasındaki gelgitler halinde ilerlemişti. Tabiri caiz ise bu salınım da Almanca ile aramızdaki ilişkiyi hayli yıpranmıştı. Önde gelen bir başka dil olan Fransızca’ya yaklaşımım ise, Fransızların ve Fransız kültürünün sahip olduğu kendini beğenmişlikleri ve soğukluklarından haz etmemem nedeniyle, oldukça mesafeliydi.

İspanyolca ise, belki de Akdeniz ikliminin getirdiği sıcaklıktan olsa gerek, bana oldukça ilgi çekici geliyordu. Kanada, ABD’nin bir kısmı ve Brezilya dışında Kuzey ve Güney Amerika kıtasının tamamının İspanyolca konuştuğunu göz önüne alınca da, öğrenmek istediğim dil artık belli olmuştu. 🙂 

Nereden Başladım?

Dil öğrenmek için günümüzde birçok araç mevcut ancak öncelikli ve olmazsa olmaz olan, bir dili öğrenmeye gerçekten, gerçekten, gerçekten, gerçekten ve bir de gerçekten karar vermiş olmak. Bu kararı verdikten sonra, öğrenmek isteyenlerin yararlanabileceği çeşit çeşit yazılım mevcut. Ben de bu yazılımlar arasında, hangi dil öğrenme yazılımını kullanmanın gerektiğini ve hangi yöntemin bana uygun olduğunu tespit edebilmek için ayrıntılı bir araştırma yaptım. Bunu tespit ettikten sonra, aklıma yatan dil öğrenme yazılımı Duolingo ve Busuu’yu kullanarak İngilizce üzerinden İspanyolca öğrenmeye başladım. Bu anlamda bir dili öğrenirken, dilin temellerini öğrenmek için dil öğrenme yazılımlarından birini seçerek çalışmak olmazsa olmazdır. Peki bu yeterli midir? Tabii ki değil…

Hangi Dil Öğrenme Yazılımı?

Sözcük Öğrenme

Bir dili öğrenirken en çok zorlayıcı gözüken konulardan birisi de o dildeki sözcükleri öğrenmektedir. Temel araç olarak seçeceğiniz dil öğrenme yazılımı elbette İspanyolca sözcükleri öğretecektir. Ancak bunun dışında Quizlet gibi sıradışı dil öğrenme yazılımlarını kullanarak İspanyolca’da kendinizi geliştirebilirsiniz.

Sıradışı Dil Öğrenme Yazılımları

Okuma…

Bir dili öğrenirken o dilde okuma yapmak şarttır. Zira o dildeki sözcükleri ve söz yapılarını öğrenirken, bunların kullanıldığı metinler somut çalışma ve dili özümseme alanları olacaktır. Bu nedenle internet üzerinde ilginizi çeken dergiler, gazeteler ya da başka birçok kaynak üzerinden okuma yapabilmek mümkün.

Bu doğrultuda benim tercihim ise, Quora’nın İspanyolca sürümünde ilgimi çeken çeşitli konularda yazılanları okumak oldu.

Dinleyerek Öğrenmek

Bir yandan Duolingo ve Busuu ile İspanyolca’nın sözcüklerini ve kurallarını çalışırken ve Quora’da okumalar yaparken, İspanyolca dinleme yapmayı da atlamamak gerekiyordu. Zira dil öğrenmede dinlemenin önemi oldukça büyüktür. Bunun ne kadar önemli olduğunu, hiçbir şekilde dilbilgisi çalışmayan ve hiç bir metni okumayan okul öncesi çağındaki çocukların ana dillerini insanları dinleyerek öğrendiğini aklımıza getirmemiz yeterli.

Ben de bu bakış açısı ile hem İspanyolca’yı farklı bir açıdan öğrenmek, biraz da anadili İspanyolca olanlardan dinleyerek öğrenmek için Youtube üzerindeki Why Not Spanish ve Butterfly Spanish kanallarını takip ettim. 

Dinleme üzerine bir başka yaptığım şey de, çalışmalarını çok beğendiğim ve sayısız defa izlediğim bilim üzerine İngilizce özel yapımlar yapan Kurzgesagt’ın Youtube kanalını izleyerek gerçekleştirdim. Kurzgesagt’tan belirli bir konudaki videoyu İngilizce olarak izledikten sonra, Kurzgesagt’ın İspanyolca sürümü olan En Pocas Palabras’tan aynı videonun İspanyolcasını izledim. Böylece beynime aynı konuyu ve içeriği hem İngilizce hem de İspanyolca olarak dinleme ve eşleştirme imkanı buldum.

Son olarak Google Podcasts üzerinde Duolingo’nun podcast kayıtlarını ve The Unlimited Spanish podcast kayıtlarını dinleyerek, İspanyolca ile daha çok temas eder olmaya dikkat ettim.

Tüm Bu Çalışmaları Yaparken…

Dilbilgisi çalışmak olsun, okumak olsun, dinleyerek ya da izleyerek çalışmak olsun, tüm bu çalışmalar esnasında dikkat ettiğim ve sizlere de yapmanızı tavsiye ettiğim bir şey var: Tekrar etmek, tekrar etmek ve tekrar etmek.

Öğrenmede Tekrar Neden Önemlidir?

Beynimizin bir şeyi öğrenebilmesi için tekrar çok önemlidir. Bu nedenle, hızlı bir şekilde ilerlemek yerine, özellikle dinleme ve okuma yaparken, aynı kaynaklar üzerinde defalarca çalışmanız beyninizin çalıştıklarınızı anlaması, çözümlemesi ve özümsemesi açısından oldukça yararlı olacaktır. Ayrıca yabancı bir dili nasıl öğrenileceğini veya geliştirileceğini bilmek de doğru bir yaklaşım ile ilerlemenizi sağlayacaktır.

Yabancı Dilimizi Nasıl Geliştirebiliriz?

Daha zor bir şey olarak, anadil üzerinden değil, öğrenilen bir başka dil bir olan İngilizce üzerinden İspanyolca öğrenebiliyorsa -ki ben canlı örneğiyim, öğrenilebiliyor- her koşulda siz de yeni bir dil öğrenebilirsiniz. “Ben dil öğrenemiyorum ki!” demeyin, siz de dil öğrenebiliyorsunuz. Öğrenebiliyorsunuz ki, Türk dilinde yazdığım bu satırları okuyup anlayabiliyorsunuz. 🙂

Son Söz Yerine

Benim İspanyolca Nasıl Öğrenilir sorusuna bulduğum yanıtlar bu şekilde. Peki sizin İspanyolca ya da başka bir dili öğrenirken kullandığınız bir araç, tercih ettiğiniz bir yöntem var mı?

Deneyimlerinizi benimle ve okuyucularımız ile paylaşımda bulunursanız seviniriz.

Yazı Notları
İlk Yayın Tarihi, 10/12/2020
Boosted Uygulaması Ölçümüne Göre,
Çalışılan Gün, 5 gün
Çalışma Süresi, 3 saat 17 dakika

6 thoughts

  1. Kesinlikle. Onun için o dildeki metinlerle, görsellerle, seslerle haşır neşir olmak lazım. 🙂

 1. Yeni bir dil öğrenme konusuna şu an uzak biriyim ama bu yazı yeni bir dil öğrenmek isteyenler için çok faydalı bir rehber olmuş, teşekkür ederim.

  1. Yeni bir dil öğrenmenin getirdiği hususlar üzerinde biraz düşünmek lazım. Bir dili öğrenmek için o dilde edebi eser verecek kadar uzmanlaşmaya gerek yok, bu seviyede bir hedefe de…
   Sadece eğlenmek için, o dilde standart merhaba, nasılsınız seviyesinde bile bir şeyler öğrenilebilir.
   Bu nedenle çok mesafe koymamak lazım dil öğrenmeye… 🙂

 2. İşte aradığım rehber, her konuya değinmişsiniz, çok teşekkürler. Ben de ek olarak HelloTalk uygulamasını öneririm. Yazıda anlattıklarınızı uygulayıp pratik aşamasına geçmeye hazır hissedenler native İspanyol arkadaş edinip onunla konuşabilirler. Tamamen dil öğrenme amaçlı bir site, tabi amacı dışında kullananlar çıkacaktır ama ben amacı dahilinde konuşabileceğim birçok İspanyol arkadaş edindim bile 😊

  1. Katkı için teşekkürler! O dili konuşanlar ile karşılıklı iletişime geçmek oldukça yararlı olacaktır. Bu açıdan öneriniz oldukça önemli. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir