Okuma Süresi: 4 dakika

Bu yazı, bendenizin kilo verme sürecinde yaşadığı deneyimleri ve önemli bazı hususları anlatan, kilo verme sürecim ile ilgili diğer yazılardan sonra okunması gereken bir yazı. Bu nedenle en son okunmak üzere kurgulanan bu yazıyı, ilk okuyup kilo verme ve sağlıklı olma sürecinize hemen buradan başlamaya çalışıyorsanız, bu kararınızı değiştirip sırasıyla,

yazılarını okuyup, daha sonra bu yazıya devam etmenizi öneririm. Zira gerçekten kilo vermek ve sağlıklı olmak adına, paylaştığım deneyimlerimden kendi adınıza bir şeyler çıkarmak istiyor iseniz, önce bakış açısını özümseyip, sonra bu yazıyı okuduktan sonra harekete geçmek ve atılacak adımları atmanız yerinde olacaktır. Diğer yazıları okuyup özümseydiyseniz, gelelim artık harekete geçip, nereden başlayacağımıza!

Tüm Hazırlıklara Önce Zihinsel Olarak Başlamalısınız!

Geçireceğiniz süreç kolay olmayacak, hatırı sayılır bir süre kendiniz ve çevreniz ve çevrenizde olan bitenler ile mücadele vererek geçeceği için, zihnen hazırlık yapmak şart. Bunun için tabiri caiz ise, önce azim ve kararlılık biriktin. Bunun için sağlığınızda yaşadığınız sorunları ve fiziksel durumunuz ile ilgili olarak size iletilen görüşler üzerine düşünün, kararlılığınızı güçlendirin. Olmak istediğiniz kişiyi, varmak istediğiniz fiziksel durumu hayal edin, kafanıza kazıyın. İç motivasyonunuzu ateşleyin.

Kendinizi Motive Etmelisiniz!

Geçireceğiniz süreçte kendinizi sık sık motive etmelisiniz. Bu anlamda kendinizi nasıl motive edebileceğiniz üzerine düşünmekte fayda var. Daha çok sağlıklı yaşam ile ilgili sosyal medya hesaplarını takip etmek, YouTube’dan sizi motive edecek ve sağlıklı bir yaşam isteğinizi arttıracak videolar izlemek, ya da bir başka bir arkadaşınızın deneyimlerini konuşmak, aynı sürece sizinle birlikte ancak kararlı bir şekilde girecek bir arkadaş bulmak motivasyonunuzu arttırmak motivasyonunuzu besleyebilir.

Yeri Geldiğinde Kendinizi Ödüllendirin!

Bolca mücadele içerecek bu süreçte, ihtiyaç duyduğunuzu düşünüyor iseniz, kendinize ödül vermeniz işe yarabilir. Ama bu ödüllendirme -bir arkadaşımın yaptığı üzere- bir hafta tatlı yememe hedefinin ödülü olarak özel bir tatlı yemek gibi bir uygulama olmaması gerekir. Sağlıklı bir yaşama sahip olmak ve kilo vermek için çıktığınız bu yoldaki ödülleriniz de mümkünse, girdiğiniz bu süreci destekleyip size ivme kazandıracak, attığınız adımları ve gittiğiniz mesafeleri takip edebileceğiniz akıllı bir saat almak, yeni bir spor kıyafeti almak, daha etkili çalışma göstermenizi sağlayacak bir ödül olmalı. Ödül, sizin azminizi arttıracak ve aynı zamanda yürüttüğünüz süreci kolaylaştıracak bir ödül olursa, kazancınızı daha da arttırmış olursunuz.

İhtiyacımız Olan Şey Süreklilik ve Vazgeçmemek!

Sağlıklı olmak ve kilo vermek için hayat tarzımızı değiştirmek, hayat tarzımızı değiştirmek için de alışkanlıklarımızı değiştirmek gerekmektedir. Alışkanlıkları değiştirmek ise bir çırpıda gerçekleştirilebilecek bir şey değildir. Bu nedenle alışkanlıklarımızda yapacağımız değişikliklerin kalıcı olması veya yeni alışkanlıklar kazanmak için yeni yaptığımız eylemlerin sürekliliği ve devamlılığı çok önemlidir. Bu sürede yaptığımız bir yanlış veya yaşadığımız kısa süreli bir bir gevşeme bizi hedefimizden alı koymamalı. Unutmayalım ki, arada duraklasak veya geriye gitsek bile, adım adım da olsa sürekli ve istikrarlı bir şekilde devam edersek mutlaka kazanırız!

Süreci Çok Kısa Tutmayın!

Hayatımızda yapacağımız değişiklikleri kısa sürelere sıkıştırmak, bir an önce hedefe ulaşmak amacıyla yaptıklarımız için süreyi kısaltıp şiddetini arttırmak, kalıcı sonuçlardan ziyade bizleri geçici başarılara ulaştırır. Bu nedenle hedeflerimizi gerçekleştirmek için öngördüğümüz süreci kısa tutmamak gerekir. Zaten hayat tarzımızı değiştiriyorduk, alışkanlıklarımızı değiştirmek için kısa bir süre yetmez değil mi?

Gerçekleştiremeyeceğiniz Hedefler Koymayın!

Geçireceğimiz süreçte motivasyon önemlidir. Bu nedenle kısa olmayan ancak makul bir sürede, gerçekten uzak olmayan ve gerçekleştirilebilir hedefler belirlemeliyiz. Ancak hedefler ne gayet zahmetsizce gerçekleştirebileceğimiz kadar kolay, ne de gerçekleşemeyerek motivasyon kaybı yaşatacak kadar da zor olmalı. Makul ve yeterli zorlukta, harekete geçirecek ancak gerçekleştirebilecek zorlukta hedefler koymalı!

Akla Yatmayan Kısa Vadeli Yöntemler Denemeyin!

Kilo verme sürecinizde şok diyetler, akla yatmayan yöntemlere başvurmak akıllıca tercihler değildir. Attığınız ve atacağınız her türlü adımın arka planını araştırmak, okumak, öğrenmek, burada yazılanlar dahil herşeye mesafeli yaklaşarak sorgulamak doğru olacaktır. Unutmamak gerekir ki, ayrıntılarını bilmeden takip edilecek ve bilimsel gerçeklere dayanmayan yöntemler, fayda ile birlikte zararlar da getirebilir.

Son Olarak…

Ben sizle deneyimlerimi paylaştım. Sizlerden istediğim tek şey de, bu süreçte yaşadıklarınızı, duygularınızı, başardıklarınızı, başaramadıklarınızı, sizlerle paylaştıklarımlardan beğendiklerinizi ve beğenmediklerinizi, bu yazılarda bahsedilenlerden farklı bildiklerinizi ve yaşadıklarınızı iletmeniz. Tabii bir de bu konularda hedefleri olan tanıdıklarınızın da yararlanması için bu yazıları paylaşmanız.

Gelin karşılıklı deneyim paylaşımı yapalım…

En Son Söz…

Bütün bu sürecin özü, hayat tarzınızı değiştirme işi… Geçirdiğim süreçte, ben hem çevremle, hem kendimle mücadele ettim ve hayat tarzımı değiştirdim. Gayret gösterirsek bugünden daha iyi olacağımız kesin. Yeter ki isteyin ve daha önemlisi harekete geçin. Sonuçlar güzel, mücadele baki…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir