Okuma Süresi: 4 dakika

Hayatlarımız yoğun. Hemen her yıl birçok hedef belirliyoruz ancak bunların genelde bir kısmını gerçekleştirebiliyor, bir kısmını ise gerçekleştiremiyoruz. Merceğimizin odağını geniş tuttuğumuz ve -kilo vermek gibi- büyük ve uzun dönemleri kapsayan hedefler belirlediğimiz için hedeflerimize ulaşamayabiliyoruz. Bu hedeflere erişememe durumunun en büyük nedenlerinden birisi de, geniş bir zamanı kapsayan hedefler belirlesek de, o hedeflere günlük adımlarımız ile ulaşabilecek olmamızdır. Bir başka deyişle hedefimiz büyük olsa da, ona ulaşmak için attığımız her adım küçük parçalardan (günlerden) oluşuyor, günleri verimli ve hedeflerimiz doğrultusunda geçirip geçirmediğimizi günlük rutinlerimiz belirliyor. Rutinini Değiştir Hayatın Değişsin! adlı bu eser de, hedeflerine ulaşan bir birey olmak için, kendimize ve bedenimize ilişkin nasıl yaklaşmamız gerektiğine dair önemli bilgiler ve öneriler içeriyor.

Hedefler ve Yeni Yıl
Hedefler ve Yeni Yıl

Rutinini Değiştir Hayatın Değişsin’in yazarlarından Dr. Suhas Kshirsagar’ın ayurvedik tıp1 konusundaki uzmanlığı nedeniyle, eserde yer yer ayurveda çerçevesinde öneriler de yer alıyor. Bununla birlikte eserde somut öneriler, kısa testler, tarifler gibi doğrudan uygulamaya ilişkin öz fikirler içermekte. Bu açıdan değerlendirildiğinde -bazı öneriler akla yatmayabilse de- birçok sayıda değerli bilgi ve öneriler bulunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Hayatımızı Nasıl Yönetiriz?

Tüm bu açılardan değerlendirildiğinde, Rutinini Değiştir Hayatın Değişsin, hayatımızı nasıl yönetebileceğimiz üzerine önemli öneriler ve hayatlarımıza dair birçok şeyi değerlendirmemizi sağlayacak bilgiler içerdiğini belirtmek gerek. Bu anlamda bendeniz kendi yaşamımı ileriye taşıdığım gibi, sizlerde kendi yaşamınızı istediğiniz istikamette ileriye taşıyabilir, bu çerçevede bu eser hayatlarınızı gözden geçirip onu geliştirmenize yardımcı olabilir düşüncesindeyim.

Bendenizin Yaşamı

İçindekiler

Uyarı, 5
Önsöz, 7
Teşekkür, 13
Bölüm 1: Sorun Sizde Değil, Planlamanızda, 17
Bölüm 2: Vücudunuzun İç Saatini Kullanmak, 33
Bölüm 3: Vücudunuzu Dinleyin, 51
Bölüm 4: Uyku Mucizevi Bir İlaçtır, 75
Bölüm 5: Sizin İçin Doğru Uyku Düzeni, 97
Bölüm 6: Ne Zaman Yediğiniz Çok Önemlidir, 125
Bölüm 7: Sizin İçin Doğru Beslenme Şekli, 149
Bölüm 8: Doğru Zamanda Doğru Egzersiz, 177
Bölüm 9: Sizin İçin Doğru Egzersiz, 197
Bölüm 10: Mevsimler ve Vücudunuz, 219
Bölüm 11: Hayatın Mevsimleri, 243
Bölüm 12: Mükemmel Bir Gün Nasıl Planlanır?, 261

Arka Kapak Yazısı

“Herkesin günlük programını etkileyebilecek bir konu olması sebebiyle, Dr. Kshirsagar’ın bu kitabı ve kronobiyoloji hakkındaki derin bilgi birikimi, öz bakımın evriminin daha da hızlınacağı bir geleceğe işaret ediyor.”

Deepak Chopra, MD

“Doğal sirkadiyen ritimlerimizin bilimsel geçerliliğine büyüleyici bir bakış. Dr. Kshirsagar, sağlıklı günlük bir rutin için gerekenleri bize, Ayurveda bilgeliği ışığında sunuyor ve optimum sağlık için kendimizi bu ritimlerle aynı hizaya getirmemiz konusunda pratik ipuçları veriyor.”

Dean Ornish, MD, Önleyici Tıp Araştırma Enstitüsü’nün kurucusu ve başkanı

“Sağlıklı yaşlanmak ve hastalıklardan korunmak için en etkili reçetenin, iyi bir uyku, egzersiz ve diyet düzeni ile stresle ustaca baş edebilmek olduğunu giderek daha fazla duyup, öğreniyoruz. Elinizdeki kitap, bunların hepsini kapsıyor! Üstelik hepsi, her gün yaptığınız seçimler hakkında!”

Rudolph E. Tanzi, Harvard Tıp Fakültesi’nde nöroloji profesörü ve çok satanlardan Süper Beyin, Süper Genler kitabının yazarı.

“Sağlık sorunlarıyla mücadele etmek zorunda kaldıysanız, bunun sebebi yanlış şeyler yapmanız değil, doğru şeyleri yanlış zamanlarda yapmanız olabilir. Dr. Kshirsagar’ın bu kitabı, eski bilgelik ile modern bilimin birlikte ve kolayca kullanımı için gereken yolların kilitlerini açıyor. Okuduklarınız size, vücut programınıza göre bir hayatı nasıl yaşayacağınızı öğretecek; böylece enerjinizi ve özlem duyduğunuz uyku düzenini zahmetsizce kazanabilecek ve kilo verebileceksiniz.”

Alan Christianson, NMD, New York Times’in en çok satanlarından Adrenalin Sıfırlama Diyeti kitabının yazarı

Künye

Kitabın Adı
Rutinini Değiştir Hayatın Değişsin!

Yazar
Dr. Suhas Kshirsagar ve Michelle D. Seaton

Çevirmen
Çağla Minic

Yayına Hazırlayan
Özge Er

Sayfa Sayısı
288

Yayıncı
Büyükada Yayıncılık

İlk Baskı
2020

Baskı Sayısı
1 (Bir)

ISBN
9786059177450

Kitapsever Mecralarda Rutinini Değiştir Hayatın Değişsin!

Yazı Notları
İlk Yayın Tarihi, 19/05/2021
Boosted Uygulaması Ölçümüne Göre,
Çalışılan Gün, 3 gün
Çalışma Süresi, 1 saat 48 dakika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir